Nobel Ekonomi Ödülü Verilen İsim Açıklandı

Nobel Ekonomi Ödülü kazanan isim belli oldu. Ödül, Harvard Üniversitesi bünyesinde çalışan Prof. Claudia Goldin’e verildi. Goldin, kadınların iş hayatındaki yerini gösteren 200 yıllık bir araştırma yaptığı için bu ödüle layık görüldü.

Geçtiğimiz hafta boyunca gündemi meşgul eden Nobel Ödülleri için sona gelindi. Nobel Komitesi, bugün de 2023 Nobel Ekonomi Ödülü kazanan ismi açıkladı. Böylelikle 2023 yılı için tüm ödüller dağıtılmış oldu.

Nobel Ekonomi Ödülü kazanan isim, Prof. Claudia Goldin oldu. Şimdilerde Harvard Üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bilim insanı, en çok da kadınları ilgilendiren bir çalışma yapmıştı. ABD’de tam 200 yıllık veriyi inceleyen Prof. Claudia Goldin, kadınların kazancı ve işgücü piyasasına katılımına ilişkin çok önemli veriler sağlamıştı. Üstelik bu çalışma, alanında bir ilk olarak kayıtlara geçmişti. 

“Çığır açan araştırma”

Nobel ekonomi ödülü 2023

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan isim, Nobel Ekonomi Ödülleri Komitesi Başkanı Jakob Svensson oldu. Svensson, Prof. Claudia Goldin’in araştırmasıyla ilgili şu ifadeleri kullandı: Kadının çalışma hayatındaki rolünü anlamak toplum için önemlidir. Claudia Goldin’in çığır açan araştırması sayesinde artık altta yatan faktörler ve gelecekte hangi engellerin ele alınması gerekebileceği hakkında çok daha fazla şey biliyoruz.

Geçen yıl kime verilmişti?

2022 Nobel Ekonomi Ödülü, 3 ekonomiste verilmişti. Ben S. Bernanke, Douglas W. Diamond ve Philip H. Dybvig isimli bilim insanları, “Bankalar neden var?” sorusuna bilimsel bir açıklama getirdikleri için söz konusu ödüle layık görülmüşlerdi. 2022 Nobel Ekonomi Ödülü kazananları ile ilgili detaylı bilgi için buradaki haberimize göz atılabilir.

Bu yıl Nobel Ödülü kazanan tüm isimler için:

2023 Nobel Tıp Ödülü, mRNA’nın Gizemini Çözen Bu Bilim İnsanlarına Verildi: Kanser Gibi Ölümcül Hastalıkları Dize Getirecekler

2023 Nobel Fizik Ödülü Kazananları Açıklandı

2023 Nobel Kimya Ödülü, Sahibini Buldu: İcatları, Hepimizin Evlerine Kadar Girdi!

2023 Nobel Edebiyat Ödülü’nün Kazananı Belli Oldu

Nobel Barış Ödülü Verilen İsim Belli Oldu: İranlı Aktivist Narges Mohammadi

Başa dön tuşu