Paris’te Elektrikli Scooter Kullanımı Yasaklandı

Paris, yeni nesil ulaşım araçlarından e-scooter’lar için yasaklama kararı aldı. Düzenlenen referandumda, seçmenlerin yüzde 90’ı yasaklansın oyu kullandı. Bu karar dünyada bir ilk oldu.

Son dönemlerde dünyanın hemen her yerine yayılan e-scooter’lar ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Fransa’nın başkenti Paris, e-scooter’lara yasak kararı getirdi. Dünyada bir ilk olarak kayıtlara geçen kararın en büyük nedeni, yaşanan kazalar ile bölge halkının e-scooter‘lardan rahatsız olmasıydı.

Paris Belediyesi, konuyu netleştirmek için bir referandum düzenledi. Seçmenlerin yüzde 8’inin katıldığı referandum sonucunda, e-scooter’ların yasaklanmasına karar verildi. Zira referandum sonucuna göre e-scooter istemeyenlerin oranı yüzde 90‘dı. 

Taraflar, zıt görüşleri savundular

e-scooter

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, oy vermek için gittiği sırada konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Hizmetin çok pahalı olduğunu söyleyen Hidalgo, 10 dakika için beş euro ödemenin sürdürülebilir olmadığını ifade etti. Ayrıca e-scooter’ların, kazaların önemli nedenlerinden bir tanesi haline geldiğinden bahseden Başkan, referandum sonucunda kazanan taraf oldu.

Ulaşımda Devrim Yarattığı Söylenen Scooterlar, Ne Oldu da Türkiye’de Kaos Yaratan Araçlara Dönüştü?

E-scooter kullanıcılarına göre ise durum pek de anlatıldığı gibi değil. Onlara göre Paris’te her gün her saat trafik kazası meydana geliyor ve e-scooter kaynaklı kazalar, bunların küçük bir bölümünü oluşturuyor. Ancak bu görüş, referandumda kabul görmedi. Hem trafik kazalarından rahatsız olan hem de şehrin dört bir yanına bırakılmış e-scooter’lardan hoşlanmayan Parisliler, bu yeni nesil ulaşım araçlarının kent genelinde yasaklanmasını sağladılar.

Başa dön tuşu