Qualcomm ve Intel Huawei yaptırımına pişman!

ABD ve Çin ortasında yaşanan casusluk ve ticaret tansiyonu en çok Huawei’yi etkilemiş ve birçok ABD asıllı firma Huawei ile olan alakalarını sonlandırmıştı. Anlaşılan dev şirketlerin içinde bulunan Intel, Qualcomm ve Xilinx, alınan karardan dönmek üzereler. 

Qualcomm ve Intel Huawei yaptırımına pişman!

Şirketler yaptığı açıklama ile Huawei’ye sattıkların çiplerin casusluk açısından bir tehlike içermediği görüşünde. Pekala neden bağları sonlandırdılar? Trump baskısı? İşte orası hala açıklanamayan sorular ortasında yer alıyor.

Peki bundan sonra ne olacak? ABD ile yaşadığı tansiyonun akabinde Çinli Huawei, iki yıllık gelirinin iddia edilenden 30 milyar dolar daha az olacağını açıkladı.

ABD ile yaşadığı tansiyonun akabinde Çinli telekomünikasyon devi Huawei, yeni işletim sistemini çok yakında kullanıcılarının beğenisine sunacak. Huawei’nin 2019 ve 2020 yıllarındaki gelirinin 100 milyar dolar civarında olacağı iddia ediliyor.

Bu gerileme anlaşılan firmayı pek endişelendirecek seviyede değil. Buna ek olarak ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Çin ile ticaret müzakerelerinde ilerleme sağlanması halinde Lider Donald Trump’un ABD’nin Huawei’ye yönelik yaptırımlarını gevşetebileceğini söyledi. 

Mnuchin, ABD ile Çin ortasındaki ticaret müzakerelerinde ilerlemenin, Trump ile Çin Devlet Lideri Şi’nin bu ayın sonunda G20 tepesi sırasında yapacakları görüşmede yaşanabileceğini belirtti. 

Ortada olan savaşın şimdi yakın bir vakit diliminde sona ermesi beklenmiyor. ABD lideri Donald Trump, Huawei’yi cidddi maddi ve manevi ziyanlara uğratmakta kararlı. Birebir şekilde Huawei’de ABD’ye kimi sert yaptırımlar yapmak konusunda inançlı.

Başa dön tuşu