Turkcell uygulamaları aynı çatı altında topladı

Tamamı Türk mühendis ve yazılımcıları tarafından geliştirilen; arama motoru, e-posta hizmetleri, anlık iletileşme, TV ve müzik platformlarıyla Turkcell,  Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük ediyor. Türkiye’nin en çok indirilen yerli uygulaması dahil birçok aplikasyonun geliştiricisi olan Turkcell, tüm dijital servislerini “Türkiye’nin Uygulamaları”çatısı altında Türkiye’yle paylaşıyor.

Turkcell uygulamaları birebir çatı altında topladı

Mobil bilgi suratının gelişmesiyle büyük kitlelere ulaşan Twitter, Facebook, Instagram, WhatsApp, Netflix ve Spotify üzere birçok uygulamanın milyarlarca indirilme sayısına ulaştığı dijital ekosistem içerisinde Turkcell de dijital ihraç eseri haline gelen yerli uygulamalarıyla Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük ediyor.

Dünyanın birinci dijital operatörü Turkcell, yaşadığı dijital dönüşüm seyahatinde en değerli yapı taşlarından birini oluşturan dijital servisleriyle ilgili stratejilerini ve vizyonunu kamuoyuyla paylaştı. Bahisle ilgili basın toplantısına konut sahipliği yapan Turkcell Dijital Servisler ve Tahlillerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ataç Tansuğ Turkcell’in dijital servisleriyle ilgili vizyonunu ve son gelişmeleri aktardı.

Turkcell’in dijital servisler stratejisini dört unsurda özetleyen Tansuğ, geliştirdikleri servislerle global rakiplere dahi yol gösterdiklerini söz etti: “Uzun müddettir şunu savunuyoruz: Türkiye’nin verisinin Türkiye’de kalması gerekiyor. Data bizim en değerli varlığımız ve buna itinayla sahip çıkmalıyız. Bu noktada en yüksek teknolojiyi barındıran data merkezlerini inşa ediyoruz ve bu faaliyetlerimiz sonucunda elde ettiğimiz gelirlerin vergisini vererek Türkiye iktisadına direkt katkı sağlıyoruz. ‘Türkiye’nin Uygulamaları’ çatısı altında topladığımız dijital servislerimizi tekrar Türkiye’nin insan gücü ve entelektüel / fikri sermayesiyle geliştirerek istihdama da katkı sunuyoruz. Tüm uygulamalarımız Turkcell’in mühendisleri tarafından geliştiriliyor. Tekrar test uzmanlarımız bunları uzun testlerden geçirerek mükemmelleştiriyor. Çalışmalarımızla yalnızca Türkiye’ye değil dünyaya hizmet veriyoruz. Bugün fizikî yatırımımız olmayan ülkelerde müşterilerimiz var. Dijital servislerimizi 38 ülkeye ihraç ediyoruz. Gerçekleştirdiğimiz finansal kıymeti yüksek bu ihracat atılımıyla Türkiye’den de dünya markaları çıkarmayı hedefliyoruz.”

“Antarktika’da bile BiP kullanan var”

Bu ürünlerin vergilendirilmesi ve ülke iktisadına direkt katkısıyla birlikte istihdamı artırdıklarının altını çizen Tansuğ, dijital servislerle ilgili sayılar paylaşarak “Şu ana kadar toplam uygulama indirme sayımız 200 milyona yaklaştı. Bağlantı ve hayat platformumuz BiP şu anda Türkiye’nin en çok indirilen yerli uygulaması oldu. 38 milyondan fazla indirildi ve 192 ülkede kullanıcısı var. Günlük 450 milyon ileti gönderimi gerçekleşiyor, Antarktika’da bile BiP kullanıcımız var. Bireysel bulut platformumuz lifebox’ta toplam depolanan belge sayısı 8 milyon akıllı telefonun hafızasını dolduracak büyüklüğe erişti. Müzik platformumuz fizy’de yıllık müzik dinleme sayısı 3 milyar, Dergilik’te bugüne kadar indirilen yayın sayısı 211 milyon, TV+’ta günlük taşınabilir TV izleme müddeti de 85 dakikaya ulaştı. En fazla 4K kanal bugün TV+’ta. Arama motorumuz Yaani’nin indirilme sayısı 9 milyona ulaştı. Tüm dijital servislerimizle milyonlarca kullanıcının hayatına dokunuyoruz. Kullanıcılarımızın gününün 24 saatini yani 1440 dakikasını dolduracak servislerle varız. Tüm dijital servislerimize turkiyeninuygulamalari.com adresindeki sitemizden erişilebiliyor” sözlerini kullandı.

Servislerde yenilikler arka arda gelecek

Tansuğ dijital servislerle ilgili yakın vakitte gerçekleşecek yenilikleri de paylaştı: “Kullanıcılara daha güzel bir tecrübe sunmak maksadıyla Dergilik uygulaması geliştirilmeye devam ediyor. Önümüzdeki devirde Dergilik uygulaması içinde sesli kitap ve e-kitap özelliklerinin yer almasını planlıyoruz. Müzik platformu fizy; dünyada gitgide daha çok ilgi gören yaygınlaşmaya başlayan podcast’lere yer verecek. Yaani’nin bir sonraki yeniliği ise YaaniMail, akabinde da YaaniAsistan gelecek. TV+ ise yıl sonuna kadar kullanıcılarına farklı lisan ve operatör seçenekleri sağlayacak.”

Başa dön tuşu