Rasputin Şarkısı Ne Zaman Çıktı, Hikayesi Nedir?

Boney M. müzik grubu tarafından seslendirilen Rasputin şarkısı, müzikal yapısı sayesinde hem döneminde hem de bugün eskimeyen hit şarkılarından bir tanesidir ama sözlere kulak verdiğimiz zaman aslında 20. yüzyılın başında Rus çarlığının sonunu getiren adam olarak da bilinen Grigori Rasputin’e ait garip bir hikaye anlattığını fark ediyoruz.

Müziğin evrensel anlamda en etkili sanat olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçek. Mozart ya da Beethoven tarafından bestelenen sözsüz eserlerin herkes tarafından sevilmesi anlaşılır bir durum ama Alman bir müzik grubu tarafından İngilizce olarak yazılan ve Rus bir adamdan bahseden sözlere sahip Rasputin şarkısının üzerinden yıllar geçmesine rağmen bu kadar seviliyor olması epey ilginç.

1970’lerin popüler gruplarından Boney M. tarafından seslendirilen Rasputin şarkısı hem döneminde hem de bugün en sevilen şarkılardan bir tanesi. İnsanı kıpır kıpır eden melodisini bir kenara bırakıp sözlerine odaklandığımızda ise Çarlık Rusya’sının en garip figürlerinden bir tanesi olan Grigori Rasputin’e ait garip bir hikaye anlattığını görüyoruz. Gelin Rasputin şarkısı ne zaman çıktı, hangi dilde, kime yazıldı gibi merak edilen soruları yanıtlayalım.

Dünya çapında hit olan Rasputin şarkısı ne zaman çıktı, bestecisi kimdir?

Rasputin şarkısı, eurodisco türünde müzik yapan Alman Boney M. grubunun 1978 yılında çıkardığı Nightflight to Venus albümünde yer alan ikinci şarkıdır. Şarkının sözleri ve bestesi; Frank Farian, George Reyam ve Fred Jay tarafından yapılmıştır. Şarkı çıktığı gibi Almanya’da, Avusturya’da, Birleşik Krallık’ta ve İsviçre’de en çok dinlenen şarkılar listesinde birinci sıraya yükseldi.

Rasputin şarkısı hangi dilde? İşte şarkı sözlerinin Türkçe çevirisi:

Uzun zaman önce Rusya’da bir adam yaşadı.

İri ve güçlüydü, gözleri alev alevdi.

Çoğu insan ona korku ve dehşetle baktı.

Ama Moskovalı hatunlar için o çok sevimliydi.

İncil’i bir vaiz gibi okurdu.

Coşkulu ve ateşliydi.

Ama aynı zamanda bir öğretmendi.

Kadınlar onu arzulardı.

Rus kraliçesinin sevgilisiydi.

O gerçekten ona tutulmuştu.

Çarı boşverip Rus topraklarına hükmetti. 

Ama yaptıkları gerçekten harikaydı.

Tüm devlet işlerini memnuniyetle yönetti.

Ama sıkıştıracak bir kızı olduğunda gerçekten harikaydı.

Kraliçe için tekerlekli bir satıcı (dolandırıcı) değildi.

Yaptığı şeyleri duymuş olmasına rağmen

Onun kutsal bir şifacı olduğuna inanıyordu.

Oğlunu kim iyileştirecek?

Ra ra Rasputin

Rusya’nın en büyük aşk makinesi.

Böyle devam etmesi yazık oldu.

Ama ne zaman içer ve şehvet duyarsa

Ve güce acıkırsa

Daha fazla insan tarafından tanındı.

Bu adam hakkında bir şeyler yapma talepleri

Bu çirkin adam hakkında

Daha yüksek sesle oldu. 

Düşmanları ‘bu adam artık gitmeli.’ dedi.

Ama kadınlar ‘lütfen yapmayın.’ dedi.

Rasputin’in gizli bir cazibesi vardı.

Onun kollarına düştüler.

Sonra bir gece yüksek rütbeli adamlar.

Ona bir tuzak kurdular.

Onu ziyarete çağırdılar.

Ve o da geldi. 

Şarabına biraz zehir koydular.

Hepsini içti ve ‘kendimi iyi hissediyorum.’ dedi.

Vazgeçmediler, kellesini istediler.

Ve onu ölene kadar vurdular.

Ah şu Ruslar. 

Alman bir müzik grubu olmasın rağmen Rasputin şarkısı, Boney M. tarafından İngilizce olarak seslendirilmiştir. Ancak aralarda bazı Almanca ve Rusça kelimelere de yer verilmiştir. Şarkıda şiirsel bir dil kullanıldığı için Türkçe çevirisi farklı kaynaklarda değişiklik gösterebilir ama genel olarak hikayesi bu şekilde. 

Şarkının hikayesine geçmeden önce Rasputin kimdir biraz yakından tanıyalım:

rasputin

21 Ocak 1869 tarihinde doğduğu tahmin edilen Grigori Rasputin, kendi halinde köylü bir ailede dünyaya geldi. Güçlü, kuvvetli ve etkileyici bir adamdı. Dine ilgi duyduktan sonra seyyah oldu. Bir tür kutsal adam olarak görülmeye başlayan Rasputin’in yolu en sonunda Çar ailesiyle kesişti.

Çarın oğlu Aleksey’i bir şekilde iyileştirmeye başaran Rasputin, dini bilgisini kendi çıkarları doğrultusunda kullanarak Çariçe ile epey sıkı fıkı oldu. O dönem dolanan söylentilere göre hem Çariçe ve hem diğer soylu kadınlarla cinsel ilişki yaşıyordu. Rusya Birinci Dünya Savaşı’na girdiğinden Çariçe ile birlikte devlet işlerine müdahale edecek kadar güç kazanan Rasputin en sonunda bir grup soylu tarafından tuzağa düşürülererek öldürüldü. 

Rasputin şarkısı kime yazıldı, daha doğrusu böyle bir adama neden şarkı yazıldı?

rasputin, boney m

Kısa hikayesinden bile anlaşılacağı üzere Rasputin baya baya din tüccarlığı yapan sapkın bir adam. Zaten şarkının çıktığı dönemde bile özellikle Sovyetler tarafından çarlığın kirli yüzünü göstermesi açısından kötücül olarak tanımlanan tarihi bir figürdür.

Fakat gel gör ki sanat işte. Hitler’i bile öven var, Rasputin niye övülmesin? Özellikle 1970’ler Avrupa’sının seks ve uyuşturucu odaklı dünyasını düşündüğümüz zaman Çariçeyi bile kandırmayı başarmış bir kazanovanın sevilmesi normal görülebilir. Dönemin bazı müzik yazarlarına göre Rasputin şarkısı yanlış anlaşılmış bir tarihe figüre saygı duruşudur. Nesi yanlış anlaşıldıysa artık.

Sovyetler’de Rasputin şarkısı yasaklanmıştı:

rasputin, boney m

Rasputin şarkısı hakkındaki en ilginç detay ise dönemin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği yönetiminin bu şarkıya nasıl yaklaşacağını bilemiyor olması. Rus bir figürü anlatmasına rağmen Nightflight to Venus albümünün Sovyet baskısına Rasputin şarkısı eklenmemişti.

Daha da ilginç olan Boney M. grubunun şarkı çıktıktan sonra yaptıkları Sovyetler konserinde Rasputin şarkısını söylemeleri yasaklandı. 1979 yılında Polonya’da yaptıkları konserde de yasaklanmalarına rağmen şarkıyı söylediler ve ülkenin radyolarında canlı yayınlandı. Sonraki gün yayınlanan kayıtta ise şarkı çıkarılmıştı. 

Nedendir bilinmez 40 yıl sonra Rasputin şarkısı yine popüler:

Rasputin şarkısı döneminde yalnızca Almanca konuşan ülkelerde değil; Amerika Birleşik Devletleri’nde, Kanada’da ve Fransa’da da popüler oldu. Garip bir şekilde, 40 yıldan uzun süre sonra Rasputin şarkısı önce TikTok’ta viral oldu, daha sonra ise Spotify listelerinde en üst sıralarda görünmeye başladı. 

Peki Rasputin şarkısı size bir yerden tanıdık geliyor mu?

Üsküdar’a Gider iken olarak da bildiğimiz Katibim türküsü 19. yüzyılın ilk yıllarında bestelenmiştir. İstanbul yakışıklısı Kâtip Aziz Bey için yazıldığı iddia edilen şarkı ile Rasputin şarkısı arasındaki büyük benzerlik yayınlandığı dönem büyük dikkat çekmiştir. Bu benzerlik grup tarafından reddedilmiş olsa bile şöyle bir kulak kabarttığımız zaman, hele biraz hızlandırınca az da olsa ilham alınmış gibi göründüğünü söylemek yanlış olmaz.

Alman bir grup tarafından Rus bir adamın İngilizce olarak anlatıldığı Rasputin şarkısı ne zaman çıktı, kime yazıldı gibi merak edilen soruları yanıtlayarak şarkının hikayesi hakkında bilmeniz gereken detaylardan bahsettik. Ruslar için tatsız bir olay olsa da kabul edelim, güzel şarkı. 

Kaynak :
https://www.smoothradio.com/features/the-story-of/rasputin-boney-m-lyrics-video-who/

Başa dön tuşu