Ripple – SEC davası güncellemesi! – 23 Ocak 2023

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Değerler ve Borsa Kurulu ( SEC ) ile kripto şirketi Ripple ortasındaki hukuk çabası üçüncü yılına kadar uzandı, fakat sonu yakın olabilir.

Ripple – SEC davası güncellemesi! – 23 Ocak 2023

Hem Ripple hem de SEC, son sunumlarını yaptıktan sonra, öbür ilgili iştirakçilerin yanı sıra, o vakitten beri davanın sonucunu etkilemesi olası özet brifingler sundu.

Son brifinglerden evvel, savunma avukatı James Filan, Ripple’ın muhakkak bilgileri halktan korumak isteyen Yatırım Bankacısı Beyannamesi’nin müracaatına karşı bir dilekçe verdiğini açıkladı.

Bilgilerin bir kısmı ismini, pozisyonunu ve patronunu içerir. Beyan sahibine nazaran, SEC’in özet karar önergesini destekleyen beyanı istekli olarak sunduğu için korunması gerekir.

Özellikle, Finbold daha evvel, davada taraf olmayan Yatırım Bankacısı Deklarantının, düzenleyicinin özet karar duasını destekleyen evvelki bir beyanı düzeltmeyi amaçlayan bir önerge sunduğunu bildirmişti.

Çekişme Noktaları

Topluluk en son kararı beklerken, sorunun ilgili taraflar ortasında şiddetli bir savaşa yol açtığı düşünüldüğünde, kimi çekişme noktaları mahkemenin hangi evrakların mühürlenmesine karar vereceği etrafında odaklanacak. Emsal biçimde, tarafların karardan sonra daha fazla temyizden kaçınmak için bir mutabakata varabilmeleri de ilgi cazip olacaktır.

Davanın tam olarak açıklanmasıyla birlikte, gelişme muhtemel sonuca ait spekülasyonları tekrar alevlendirdi. Bilhassa, her iki taraf da galip geleceğine olan inancını söz ediyor.

Ancak ABD’li avukat John Deaton, mahkemede yapılan beyanlara dayanarak net bir kararın öngörülemeyeceğini kaydetti. Davanın SEC’in işine yarayabileceğine dair çevrimiçi spekülasyonlara karşılık olarak Deaton, 20 Ocak’ta attığı bir tweet ile kripto topluluğuna SEC’in mevzuyu ele alışından ne bekleyebileceklerine dair bir ipucu seçebileceklerini hatırlattı.

“Bütün bu XRP nefretçilerinin, durumun SEC için çok kolay ve kolay olduğunu ve XRP’nin açıkça bir menkul değer olduğunu söylediğini duydum, lakin kimsenin yanıtı yok. XRP bu kadar açık bir menkul kıymetse, SEC icra avukatları Haziran 2018’de XRP’yi tahlil ettikten sonra neden SEC Ripple’a XRP’yi satmayı bırakma buyruğu vermedi?” poz verdi.

Kesin karar tarihi yok

SEC’in Ripple’ı, ajansın koyduğu kanunlara uymadan XRP tokenleri formunda kayıt dışı menkul değerler sattığı için dava ettiğini belirtmekte yarar var. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, davanın 2023’ün birinci yarısında sonuçlanabileceğini öne sürse de, şu anda mümkün yargılama tarihiyle ilgili spekülasyonlar devam ediyor.

Bu davanın sonucunun kripto sanayisi için kıymetli tesirleri olacağı açıktır. Bu satırda, Ripple genel danışmanı Stuart Alderoty , kararın ABD dijital varlık alanı üzerinde geniş kapsamlı bir tesire sahip olabileceği konusunda uyardı.

Bu ortada, dava sonucunu çevreleyen belirsizliğe karşın, Ripple her şeyi gerçek yaptığına olan inancını lisana getirdi. Sonuç olarak şirket , ana işini ABD’den uzağa global olarak genişletme taahhüdünü sürdürüyor.

Aslında, olay geliştirmenin, bahisten birtakım yükseliş tetikleyicileri kazanan XRP’nin kıymetini kıymetli ölçüde etkilemesi bekleniyor. Basın vaktinde, token günlük %4’ün üzerinde yararla 0,43 $ kıymetindeydi.

XRP yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

XRP şu anda yaklaşık 21,53 milyar dolarlık bir piyasa bedelini denetim ediyor.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Başa dön tuşu