Yurtdışı alışverişlerinde son durum – Temmuz 2019 (video)

Mayıs ayında alınan bir kararla yurtdışındaki elektronik ticaret şirketlerinden sipariş edilerek kargoyla gönderilen ve bedeli 22 Euro’yu aşmayan eserlere tanınan vergi muafiyeti kaldırılmıştı. Bu yeni düzenleme ile bir arada 1 TL’lik bir eser alsanız da vergi ödemek gerekiyordu.

Yurtdışı alışverişlerinde son durum – Temmuz 2019 (video)

Düzenleme hayata geçti ve yurtdışı alışverişlerinde artık fiyatına alt bir hudut olmaksınız vergi ödemeye başladık. Tecrübelerimizi aktardığımız görüntüde sipariş ettiğimiz iki eser özelinde ödediğimiz vergileri karşılaştırdık.

Biri 97, başkası 47 TL olan iki eser için sırasıyla 18.93 ve 7.5 TL ödeme yaptık. Kaba bir hesapla yüzde 20’ye tekabül eden bu sayı yapılan düzenlemedeki pahanın de uygulandığını gösteriyor.

Zira yapılan yeni düzenlemede Avrupa Birliği ülkelerinden getirtilen eserlere yüzde 18, başka ülkelerden getirenlere yüzde 20 oranında gümrük vergisi uygulanması kararlaştırılmıştı. Yapılan düzenleme Amazon, Aliexpres, GearBest ve Banggood üzere Çinli ve ABD merkezli e-ticaret sitelerinden eser alanları etkileyecek. Bilhassa 22 Euro altındaki eserlere ek vergi gelmesi bu şekil satışların azalmasına yol açacak.

İşte yurtdışı alışverişlerinde yaşadığımız tecrübesi anlattığımız görüntü: 

Siz de bu bahiste yaşadığınız bir deneyim varsa bizlerle aşağıdaki yorum kısmında paylaşabilirsiniz. 

Başa dön tuşu