Ripple SEC’e karşı açtığı davayı kazanırsa XRP’ye ne olur?

XRP yatırımcıları, değerli bir tesire sahip olabilecek en değerli istikametlerden biri olan Ripple ile Menkul Değerler ve Borsa Komitesi ( SEC ) ortasında devam eden yasal uyuşmazlıkla birlikte, şu anda piyasa kıymetine nazaran altıncı sırada yer alan kripto para ünitesi için geleceğin ne getireceğini bilmekle ilgileniyorlar.

Ripple SEC’e karşı açtığı davayı kazanırsa XRP’ye ne olur?

SEC, şirketin XRP tokenleri halinde kayıt dışı menkul değerler sunduğu argümanlarına dayanarak Ripple Labs’a karşı yasal süreç başlattı.

Dava, her iki tarafın da son müracaatlarını sunması ve bir karar beklemesiyle üç yıldır devam ediyor.

Bu satırda Finbold, kesim profesyonellerine Ripple’ın SEC’e açtığı davayı kazanıp kazanamayacağını ve başarılı olursa bunun XRP fiyatı için ne manaya geleceğini sordu.

David Reischer, Avukat ve Yasal Danışmanlık CEO’su

David Reischer, Finbold’a, öbür ulusların düzenleyicilerinin, kripto paranın ihraççı yoksa menkul değer olarak kabul edilemeyeceğine karar verdiğini söyledi. Birebir nedenle, şunları kaydetti:

“Ripple muhtemelen SEC’in Ripple’ın tokenlerini menkul değer üzere kaydetmesi gerektiği tezine karşı galip gelecek. Ripple, uzun müddettir yatırımcıların kimseye rastgele bir hak sunan bir “yatırım sözleşmesi” olmadığını savunuyor.

Reischer, olumlu bir sonucun “tüm kripto sanayisi için faydalı” olacağını zira tüm sanayi için netlik ve inanç sunmak gerektiğini belirtiyor. Bölümün tamamının, SEC, ABD Emtia Vadeli Süreçleri Ticaret Kurulu ( CFTC ) ve öbür tüm mali ahenk kurumları tarafından belirlenen tüm misyonlar ve düzenleyici beklentiler hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip olması temeldir.

Andrew Pickett, Andrew Pickett Law’da Baş Yargılama Avukatı

Florida merkezli avukata nazaran, Ripple ile SEC ortasındaki davanın sonucu kesim genelinde merakla beklenirken, Pickett şunların altını çiziyor:

“Ripple davalarında başarılı olursa, XRP’nin fiyatına yarar sağlayacak olan ABD pazarındaki yasallığını sağlamlaştırmaya yardımcı olabilir.”

Başka yerlerde, sonucu, bilhassa önde gelen finans kurumları tarafından ‘Bitcoin üzere öteki kripto para üniteleri için geçerli olan kıymetli bir benzer’ olarak görüyor.

“Bu, kripto para ünitesi sanayisini, daha evvel yasal belirsizlik nedeniyle piyasaya girme konusunda temkinli davranan daha ana akım yatırımcılara ve işletmelere açabilir.”

Nihai karar

Özellikle, düzenleyici bu durumda başarılı olursa, bunun XRP, yatırımcıları ve bir bütün olarak kripto para ünitesi bölümü için çok olumsuz yansımaları olabilir. Bilhassa düzenleyici kurum, Ripple Labs’a para cezası verme ve işletmenin XRP’yi menkul değer olarak kaydettirmesini talep etme yetkisine sahiptir.

Sonuç olarak, bu çeşit bir karar mutlaka XRP’nin hem benimsenmesini hem de kullanımını kısıtlayabilecek klâsik menkul değerlerle tıpkı halde ele alınmasına neden olacaktır.

Öte yandan, Ripple, SEC tarafından sunulan argümanlara karşı kendini tesirli bir formda savunabilirse, XRP için olumlu bir his olduğu kadar firma için de kıymetli bir zafer olarak kıymetlendirilebilir. Ripple’ın duruşmalar sırasında bir ölçü muvaffakiyet elde etmesine karşın, davanın kesin sonucu hala bilinmiyor, bu da akılda tutulması çok değerli.

Basın vaktinde, XRP 0,34 dolardan süreç görüyordu ve günlük yaklaşık %2,7’lik kayıplar kaydediyordu ve varlığın toplam piyasa bedeli 17,1 milyar dolardı.

Başa dön tuşu