Rus insansı robot FEDOR, Erdoğan’ı tanıyamadı

Rusya’nın birinci insansı robotu FEDOR, şahsi Twitter hesabından yayınladığı bir iletide Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında ‘telekonferanstaki tanımlanamayan katılımcı’ tabirlerini kullandı.

Salı günü gerçekleştirilen MAKS-2019 Milletlerarası Havacılık Fuarı’nın açılışının akabinde Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Alesander Skvortsov ve Aleksey Ovçinin isimli kozmonotların bulunduğu Memleketler arası Uzay İstasyonu’yla (UUİ) Roscosmos Şirketler Grubu’nun fuar standından bir telekonferans gerçekleştirmişlerdi. 

Görüşme sonrası attığı tweet’te FEDOR, “Dün (27 Ağustos) Kremlin ve tanımlanamayan bir diğer iştirakçiyle gerçekleştirdiğimiz telekonferans esnasında Skvortsov bana üç sefer bakarak sağ eliyle bu işareti yaptı. Dış iskelet testlerimize ise bugün başladık” açıklamasını yaptı.

Söz konusu açıklaması, yapay zekâ teknolojisine sahip insansı robot FEDOR’un Erdoğan’ı tanıyamadığı manasına geliyor. 

22 Ağustos’ta UUİ’ye gönderilen insansı robot FEDOR’un ismi uçuş öncesinde Skybot F-850 olarak değiştirilmişti. Rus kozmonot Aleksandr Skvortsov’un nezaretinde misyonlarını yerine getirecek olan FEDOR’un Dünya’ya dönüşü ise 7 Eylül’de olacak halde planlandı.

Geçtiğimiz hafta Soyuz MS-14 uzay aracı ile, Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılan lakin UUİ’ye vaktinde ulaşamadığı için kenetlenemeyen insansı robot FEDOR, ikinci denemesinde kenetlenme sürecini tamamlamıştı.

Başa dön tuşu