Rusya milli yazılım yasası onaylandı

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Rus yazılımına sahip olmayan akıllı telefon ve bilgisayarların satışının yasaklanmasına yönelik maddeyi onayladı. Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin tarafından imzalanan maddeyle teknolojik aygıtlarda yerli yazılım kullanılması zarurî hale geldi.

Rusya Devlet Yasa Bilgi Sisteminde yayımlanan yasa ile ülkede 1 Temmuz 2020’den itibaren satılan tüm akıllı telefon, bilgisayar ve akıllı televizyonların fabrika ayarı olarak Rus yazılımlarıyla çalışması gerekecek.

Rusya ulusal yazılım yasası onaylandı

Yasanın hangi eserleri kapsayacağı ve yazılımların kelam konusu aygıtlara yükleme sürecine ait ayrıntıların Rus hükümeti tarafından belirlenmesini öngören kanunla buna uymayan şirketlere de ağır para cezalarının verilmesi planlanıyor.

Rus yetkililer, kanunla Rus bilişim şirketlerinin daha rekabetçi hale geleceğini ve tüketici haklarının da korunacağını savunurken, birtakım uzmanlar yasanın Rus bilişim dalında karmaşaya neden olacağına dikkati çekiyor.

En başta iPhone etkileniyor

Yasa şimdi taslak kademesinde iken bile gözler bilhassa Apple’ın akıllı telefon modeli iPhone’a çevirilmişti. Misal biçimde tüm yabancı üreticilerin telefon, televizyon ve tablet üzere eserlerinde Rus yazılımlarının bulunması gerekecek.

Başa dön tuşu