Samsung ‘ekran yanması’ meselesini çözdü

Görüntüleme sistemlerinde, konutta gerçek manada çok boyutlu bir cümbüş dünyası sunan büyük bir dönüşüm yaşanıyor. Bugünün teknolojik mükemmelliğe erişmiş televizyonları ile gerçekliği tüm canlılığı ve renkleriyle izlemek çok kolay. Bu teknoloji olağanüstüleri sadece görsel içerikleri izleme ya da oyun oynama tecrübesini değiştirmekle kalmıyor, 360 derece sinematografik tecrübesi de dönüştürüyor. Lakin bir televizyon aygıtı tüketicinin talep ettiği eşsiz, gelişmiş bir izleme tecrübesi sunamadığında, en sevdiğimiz TV dizilerinin, sinemaların ya da oyunların, derinliği ve izleyeni içine alma potansiyeli de gerçekleşmemiş oluyor. Bu ise kendimizi en sevdiğimiz televizyon içeriklerine kaptırmamızı engellemekle kalmıyor, daha da kıymetlisi, televizyon sanayisinde öncülüğü ile ihtilal yaratan markalara olan inancımızı sarsıyor.

Televizyonlarda tüketicilerin yaşadığı sıkıntılardan biri de “ekran yanması” dediğimiz, “görüntü yapışması” formunda de tanım edilen “burn in”. Bu durum çoklukla birebir imajın ya da görüntünün uzun mühlet ekranda kalması sonucunda yaşanıyor ve televizyon izleme tecrübesini olumsuz etkiliyor. Ekran yanması bazen kendi kendine düzeliyor ancak kimi vakit da kalıcı bir kusur olarak varlığını sürdürüyor.

13 yıllık bölüm liderliği ile Samsung ekran yanmasının televizyon izlemede yarattığı olumsuzluğu çok âlâ biliyor. En sevdiğiniz programı izlerken ya da oyun oynarken ekran yanması durumu gerçekleştiğinde imgenin yapışması izleme kalitesini büyük ölçüde zedeliyor. Her ne kadar ekran yanması ya da imaj yapışması geçmişte plazma televizyonlarında görülen bir durum olsa da sorun bugünün TV teknolojilerinde de meydana gelebiliyor. Lakin bu tatsız durumun bir tahlili var.

Bir teknoloji ihtilali gerçekleştiren Samsung QLED dizisi televizyonlar, Samsung’un TV dünyasındaki inovasyon öncülüğü sayesinde, bilhassa ekran yanma sıkıntısını tümden ortadan kaldırarak standartları tekrar belirliyor ve hatta 10 yıl ekran yanmasına karşı garanti* vererek de tüketicilerinin bu noktada gönül rahatlığı ile QLED TV satın almalarını imkan sunuyor. Bir inovasyon eseri olarak QLED televizyonlar Samsung’un tüketici beklentilerini temel alan muteber sanayi liderliği pozisyonunu pekiştiriyor.

Samsung QLED serisi ekran yanması olayı ile müsabakadan oyunları büyük bir keyifle oynamanızı, merak ettiği bir sineması, ya da en sevdiğiniz dizinin kısımlarını birbiri arkasına hiç meselesiz izlemenizi imkanlı kılıyor ve harika bir manzara tecrübesi sunuyor.

QLED TV’lerin dayanıklılığının sırrı Samsung’un inorganik Quantum noktalarını kullanmasında kapalı. Her biri tekil olarak denetim edilen ve farklı ömür mühletlerine sahip olan organik pikselleri bir ortaya getiren öteki teknolojilerden farklı olarak Quantum noktaları vakit içinde kalite kaybına neden olmuyor. Bu özellik QLED televizyonların her kezinde sunduğu en yüksek imaj kalitesinin teminatını oluşturuyor.

Geleceğin televizyonları için inovasyon yaratmada odaklanılması gereken iki ana alan bulunuyor: Birincisi, eserlerimizin tüketicilerin hayatına manalı bir kıymet katmasını sağlayacak en üst standartlarda inovasyonlar yaratmak. İkincisi ise, gerçek manada çok boyutlu, izleyiciyi içine alan bir konutta eğlenme sistemi sunmak için günümüzün öbür TV teknolojilerinin aksaklıklarını ortadan kaldırarak televizyon izleme tecrübesini eşsiz kılmak. Kelam konusu isterse grafik yoğunluğu yüksek oyunlar oynamak olsun, isterse saatlerce izlenecek diziler olsun, Samsung’un QLED televizyonlarının çığır açan dayanıklılığı, pürüzsüz bir renk hacmi ve üstün parlaklığı ile uzun yıllar varlığını koruyacak bir manzara kalitesi sunuyor.

Günümüzde bilhassa üst seviye manzara kalitesi ve dayanıklılık kelam konusu olduğunda televizyonda ikinci sınıf kaliteye razı olmayan bir tüketici kitlesi ile karşı karşıyayız. Tüketicilerin daha azına razı olmayacağı ve eğlenmenin dört dörtlük tadını çıkaracağı bir televizyon izleme tecrübesi yaşamaları için dalın hakikaten manalı bir inovasyonun peşinde olması gerekiyor.

Başa dön tuşu