Samsung üretim kapasitesini azaltıyor

Güney Kore merkezli teknoloji devi Samsung, 2023 yılında akıllı cep telefon sevkiyatlarını azaltmayı planlıyor.

Kullanıcı talebinin azalacağına inanan şirket üretimde 30 milyon adet kesintiye gidecek. Uzun yıllardır akıllı cep telefon üretimi konusunda başarılı bir noktada yer alan Samsung, son satış amaçlarında istediği başarıyı elde edemedi. Covid-19’dan kaynaklanan tedarik zinciri noktasında başlayan sıkıntıları ve birtakım ülkelerin ekonomilerinin makûs gitmesi Güney Kore.li şirketin planlarını sekteye uğrattı.

Taiwan Economic Daily tarafından aktarılan haberlere nazaran Samsung, gelecek yıl içerisinde akıllı cep telefon sevkiyatlarını %13 oranında azaltmayı planladığını açıkladı. Şirket gelecek yıl içerisinde akıllı cep telefon üretimini yaklaşık olarak 30 milyon adet kadar azaltacağını zira talebin düşeceğini söylüyor.

MediaTek, bu durumdan etkilenecek

Şirket, bu üretim kesintisi karşısında öncelikle ana satış gücü olarak orta ve düşük düzeyli olan A ve M serisi modellerini içine alacak. O denli ki tedarik zincirindeki MediaTek, Largan ve başka şirketlerden alınan bu karardan hayli etkilenecek üzere gözüküyor. MediaTek, temel olarak yonga seti, Largan lens modülleri ve Shuanghong soğutma modülleri tedarik ediyor. Samsung’un bu planları karşısında en ağır darbeyi yakın bağlı olduğu ve en çok bileşen tedariği sağlayan MediaTek alacak. Çeşitli araştırmalarıyla bilinen Canalys’in aktardığı son bilgilere nazaran Samsung şu anda akıllı aygıt dalının yaklaşık olarak %22’lik kısmını kapsıyor. Şirket bir evvelki çeyreğe nazaran pazar hissesini bir ölçü artırmayı başarmış gözüküyor. Lakin yıllık bazda kıymetlendirme yapıldığında ise %8’lik bir düşüş kelam hususudur.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu