Snapdragon AR2 Gen 1 resmi olarak tanıtıldı

Mobil devi Qualcomm, üç farklı alana odaklanan Snapdragon 8 Gen 2’nin akabinde yeni yongalarını duyurdu. İşte karşınızda Snapdragon AR2 Gen 1.

Qualcomm, uzunca müddettir akıllı telefonlar yahut tabletler dışında işlemci yapmıyor. Ana odak noktası bu olsa da şirket, ARM mimarisindeki uzmanlığını PC tarafına taşıyor. Şirketin ARM tabanlı bilgisayar işlemcileri Apple’ın ARM tabanlı işlemcilerini geçemiyor ve Qualcomm işlemcili tabanlı dizüstü bilgisayar modelleri pazarında ne yazık ki yeteri kadar dikkat çekmememişti.. Son haftalarda tanıtılan yeni işlemcilerle bu durumun 2024 yılında bilakis dönmesi olası.

Snapdragon AR2 Gen 1 modelleri tanıtıldı

Bugün “Oryon” markası ile tanıştırıldık. Şirketin Windows PC’ler için geliştirdiği yeni ARM işlemciler alt marka Oryon, hakkında şimdi bir ayrıntılar paylaşılmasa da piyasada dikkat üzerine çekmeyi başarmış durumda. Bilgisayarlarla hudutlu kalmaması da beklenen Oryon tabanlı sistemlerin 2023 yılında karşımıza çıkması ve çok yüksek performans getirmesi bekleniyor. Oryon hakkında bilinmesi gereken tüm ayrıntılarının 2023’ün başında ortaya çıkması bekleniyor.

Daha evvel Qualcomm 2024 yılında güçlü bir 12 çekirdekli ARM işlemci çıkaracağı bildirilmişti. Bu uygulama ile masaüstü modellerine yük vereceği söylenen şirket, şu sıralar Hamoa kod ismi bir uygulama geliştiriyor. Nuvia’nın ardında 8 adet yüksek kaliteli ve 4 adet verimlilik çekirdekten oluşan işlemci yer alıyor. Bildirildiği üzere Şirket Humva için Nivea’nın orjinal Phoenix dizaynını kullanıyor.

Nuvia, Qualcomm için çok değerli bir şirket. İşlemci devi Nuvia’yı yaklaşık 1.4 milyar dolara satın almıştı. Bu şirketin en öne çıkan taraflarından biri de eski Apple çalışanı tarafından kurulmuş olmasıydı. Nuvia, A serisi iPhone’u geliştirilen üç eski Apple çalışanı tarafından kuruldu. Nuvia, nitekim Qualcomm’un pazardaki geleceği en değerli kesimi üzere görünüyor ve süratle büyüyor.

Bu ortada Qualcomm, Snapdragon Doruğu kapsamında bir duyuru daha yaptı. Örneğin şirketin nm Snapdragon AR2 Gen 1 işlemcisi ince fakat güçlü artırılmış gerçeklik kulaklıklarını mümkün kılacak. Ek olarak Bluetooth merkezli ses kalitesini bir sonraki düzeye taşıyan S3 Gen 2 ve S5 Gen 2 yongaları da tanıtıldı. Dinamik uzamsal ses dayanağına sahip yeni çipler yalnızca telefonlar değil, hoparlör modellerinde de kullanılabilecek.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu