Solana ( SOL ), Ocak 2023’te 20 Dolara ulaşabilir mi?

Merkezi olmayan finans ( DeFi ) tokeni Solana ( SOL ), yıl sonuna gerçek hızlanan düzeltme ile 2022 kripto ayı piyasasının en büyük kaybedenleri ortasında yer aldı. Kayıpların bir kısmı, platformun artık iflas etmiş kripto borsası FTX ile yakın ilgisinden kaynaklandı.

Solana ( SOL ), Ocak 2023’te 20 Dolara ulaşabilir mi?

Ancak Solana, yatırımcı ilgisini artırarak yeni bir sayfa açıyor üzere görünüyor ve varlığın kilit durumları geri kazanmasıyla sonuçlanıyor. 6 Ocak prestijiyle SOL, 30 Aralık’ta kaydedilen 3,26 milyar dolardan yaklaşık 1,59 milyar dolarlık girişi temsil eden 4,85 milyar dolarlık bir piyasa kıymetine sahipti.

Gerçekten de CoinMarketCap’in datalarına nazaran, haftalık grafikte piyasa kıymeti 4 Ocak’ta 5,16 milyar dolarla tepe yaptı.

Solana yedi günlük piyasa bedeli tablosu. Kaynak: CoinMarketCap

Özellikle Solana’nın fiyatı, tokenin değerli dayanak düzeylerini tekrar kazanmasına yardımcı olan artan satın alma baskısından yararlandı. Basın vaktinde, SOL 13.09 $ kıymetindeydi ve bu da haftalık %43’lük yarar manasına geliyordu.

Solana yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Solana ve FTX endişeleri

FTX ve kurucusu Sam Bankman-Fried (SBF) ile olan alakasının akabinde ekosistemin sürdürülebilirliğine ait kaygılar ortaya çıktıkça Solana’nın 8 $’a kadar düşen kıymetli kayıplar kaydettiğini belirtmekte yarar var.

SBF’nin dolandırıcılık tezleriyle karşı karşıya kalmasıyla Solana ağı, platformun bir ‘Ethereum ( ETH ) katili’ olarak ortaya çıkma gayretini tehlikeye atan bir geliştirici çıkışı tehdidiyle karşılaştı. Lakin Solana idaresi, fiyat hareketlerine değil, ağ faaliyetlerine odaklanılması gerektiğini savunuyor.

Bu satırda, FTX serpintisinin muhtemel olumsuz tesiri, ağın tertipli kesintiler nedeniyle tenkit altında olduğu düşünüldüğünde Solana için sorunları karmaşık hale getirdi.

Endişelerin ortasında, Solana’nın kurucu ortağı Raj Gokal , L1 blok zincirleri etrafında çok fazla aktivite olduğunu belirterek platformun gelecek planlarını paylaştı . Blok zincirleri toplumsal ağları, finansal sistemleri, ulus devletleri, kültürel hareketleri ve ödeme ağlarını birleştirir.

Başa dön tuşu