Steve Jobs İmzalı Bir Çek, Açık Artırmada Satıldı

Apple’ın efsane CEO’su Steve Jobs’ın imzaladığı 1976’dan kalma bir çek, açık artırma ile satışa sunuldu. Kimliği açıklanmayan bir alıcı, bu çeke 100 bin doların üzerinde ödeme yaptı.

ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın efsane CEO’su Steve Jobs, yine bir açık artırmanın konusu oldu. Bu kez bizzat Jobs’ın yazıp imzaladığı Apple’a ait bir çek, açık artırmaya çıkarıldı. Artık herhangi bir maddi değeri bulunmayan çek, gerçek hayattaki değerinden katbekat fazlasına alıcı buldu.

Steve Jobs imzalı çek, 1976 yılına aitti ve Crampton, Remke & Miller Inc. isimli bir şirket için yazılmıştı. Bu şirket, o yıllarda teknoloji şirketleri için yönetim danışmanlığı yapıyordu. Çekin ederi ise 175 dolardı. Çeki özel kılan şey ise Steve Jobs’ın ıslak imzasını taşımasına ek olarak, Apple için verilen adresti. Çekte yer alan adres bugünkü gibi bir iş merkezini değil, Apple’ın ilk resmi adresi olan “garajı” gösteriyordu.

1976’dan kalma çek için 106.985 dolar ödeme yapıldı

Steve Jobs imzalı çek açık artırmada satıldı

RR Auction isimli müzayede evi tarafından satışa çıkarılan çek için, tam 106 bin 985 dolar (bugünün kuruyla yaklaşık 2.1 milyon TL) ödeme yapıldı. RR Auction, çeki kimin satın aldığına ilişkin herhangi bir açıklamada bulunmadı. Müzayede evinin üst düzey yöneticilerinden Bobby Livingston, “Sadece Apple’ın kuruluş hikayesini anlatmakla kalmıyorlar. Steve Jobs’ın imzasının mükemmel örneklerine sahipler ve koleksiyoncuların, Steve Jobs’ın imzasının gerçekliğiyle ilgili endişelerini gidermelerini sağlıyorlar.” diyerek, bu tür çeklerin neden kıymetli olduğunu anlattı.

Yapılan ödeme bir rekor değil

Steve Jobs çek

Steve Jobs imzalı bir çek ilk kez açık artırmaya çıkarılmadı. Geçtiğimiz yıl da benzer bir durum yaşanmıştı. 1976 yılında kalma 3.430 dolarlık bir çek, tam 164 bin dolar (bugünün kuruyla yaklaşık 3.2 milyon TL) karşılığında alıcı bulmuştu. 

Steve Jobs’a ait olan ve geçmişte açık artırmaya çıkan diğer ürünler için:

Steve Jobs’ın Elinden Çıkan ve Hala Çalışır Durumda Olan Apple-1, Milyonlarca TL’ye Satıldı

Steve Jobs’ın 1979’dan Kalma Apple İş Kartı Açık Artırma İle Satışa Çıkarılacak

Apple’ın Kurucusu Steve Jobs’un Giydiği Sandalet, “O Paraya Fabrikasını Kurardık” Dedirten Fiyata Satıldı

Apple Kurucusu Steve Jobs’un 48 Yıllık El Yazması İş Başvurusu, Açık Artırmada Satışa Sunuldu

Başa dön tuşu