Türk Telekom Türkiye’nin ilk 5G maç yayınını gerçekleştirdi

Türkiye’deki TV yayıncılığı teknolojisinin öncüsü Tivibu ile Basketbol Harika Ligi yayın haklarının sahibi Türk Telekom’un CEO’su Ümit Önal ve Türkiye Basketbol Federasyonu Lideri Hidayet Türkoğlu, Fenerbahçe Beko – Türk Telekom Basketbol müsabakasında bir prensip imza attılar.

Türk Telekom Türkiye’nin birinci 5G canlı maç yayınını gerçekleştirdi

Önal ve Türkoğlu, Basketbol Üstün Lig canlı maç yayınını, Türk Telekom Ümraniye Teknopark’ta VR gözlükleri ile spor salonunda ve maçın içindeymiş üzere izlediler. Yayın, Türk Telekom’un Huawei ile kurduğu canlı 5G test şebekesi üzerinden ve yeni kuşak yayıncılık teknolojileri tahlili sunan yerli tasarım yazılım firması Garage Atlas’ın sağladığı 360 derece kamera açısıyla 4K çözünürlüğünde aktarıldı.

Türkiye’nin gerçek manada birinci 5G canlı maç yayını

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal: “Bugün burada Türkiye’nin gerçek manada birinci 5G canlı maç yayınını gerçekleştirerek eşsiz bir 5G tecrübesi yaşamış olduk. 5G teknolojisinin spor yayınlarında kullanımı, sporseverlere yesyeni bir kullanıcı tecrübesi yaşatacak. Çok düşük gecikme ile yüksek süratte görüntü transferine imkan tanıyan 5G canlı yayın teknolojisiyle, tuttuğunuz grubun maçlarını artık maça gitmeden canlı olarak izlemek mümkün olacak” dedi.

“5G’ye en hazır operatör Türk Telekom”

Türkiye’nin ana irtibat omurgası niteliğindeki fiber altyapının 5G için de kritik değere sahip olduğunu belirten Türk Telekom CEO’su Ümit Önal; “Ülkemizin en ücra köşelerine kadar uzanan fiber altyapımızı son 10 yılda 10 kattan fazla artırarak 305 bin kilometre kablo ile 7,5 milyon kilometre fiber ağ uzunluğa çıkardık. Taşınabilir baz istasyonlarımızın yarısına yakınını 5G’nin yapı taşı fiber ile altyapımıza bağladık. 5G alanında geliştirdiği eser ve teknolojilerin yanı sıra şu an Türk Telekom’un, fiber altyapı yaygınlığı bakımından da 5G’ye en hazır operatör pozisyonunda olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Başka yandan, önümüzdeki periyotta hayatımızın birçok alanında yer alacak 5G teknolojisini TV yayıncılığı üzere farklı platformlarda da kullanacağız” diye konuştu.

Türkiye Basketbol Federasyonu Lideri Hidayet Türkoğlu ise: “Bugün tarihi bir olaya tanıklık ettiğimiz için herkes üzere bizler de heyecanlıyız. Türk Telekom’u, teknolojiyi hayatımıza entegre etmekteki başarısı ve yatırımları için tebrik ediyorum. Türkiye’nin birinci 5G canlı maç yayını tecrübesini bir basketbol karşılaşmasında yaşamak topluluğumuz ismine memnunluk verici olmuştur. Federasyon olarak bütün sponsorlarımız ve yayıncı kuruluşumuz Tivibu ile karşılıklı inanca dayanan dostça münasebetlerimiz var. Bu manada, Türk Telekom CEO’su Sayın Ümit Önal’a teşekkür ediyoruz” dedi.

“Bir spor karşılaşmasının en kilit ögesi seyircidir” formunda konuşan Türkoğlu kelamlarını şöyle sürdürdü: “Seyircinin tecrübesini ve seyir zevkini artıracak her türlü adımın geri dönüşü de kesinlikle olumlu olacaktır. Türkiye Basketbol Federasyonu olarak, basketbolumuzun seyir zevkini artıracak her türlü gelişmeyi destekliyoruz. 5G canlı maç yayını tecrübesi bu tecrübeyi apayrı bir yere taşımıştır. Türk sporunun kalitesini yükseltmekte teknolojinin gücünü kullanan Türk Telekom’u kutluyorum.”

Başa dön tuşu