Su Toplayınca Neden Patlatmamalıyız? – Webtekno

Vücudumuzda su toplayan bir yeri patlatmak çoğu zaman keyif verse de aslında yapmamızın çok zararlı olduğunu hatırlatmamıza bile gerek yok değil mi?

Çok yürüdükten sonra vuran bir ayakkabının ayak bileğimizde bıraktığı yara ya da bir yanıktan sonra oluşan su toplamaları… Okurken bile canınızın yandığını tahmin edebiliyoruz.

Gelelim önemli kısma… Neden bu içi su dolu kabarcıkları patlatmamamız gerekiyor?

Bu durum, birçok insanın hemen müdahale etme eğiliminde olduğu bir durumdur.

su toplayan el

Çünkü buraya müdahale edildiğinde, tıpkı her yarada olduğu gibi burada da tedavi sürecini uzatmış oluyoruz. Bu yüzden su toplamış yaraların bakımı, dikkatli ve doğru bir şekilde yapılmalı.

Bu kabarcıklar, yaranın iyileşme sürecinde aslında alttaki cildi koruyor. İçinde bulunan sıvı, aslında çok steril ve bölgeyi iyileşme süreci tamamlanana kadar temiz tutuyor. Patlatılmaları durumunda ise enfeksiyon riskini maksimuma çıkarmış oluyoruz.

Peki nasıl müdahale edilebilir?

su toplamış

Su toplamış bölgeyi soğutmak için yanık bölgeye soğuk su uygulanmalıdır. Ancak burada da yapılan bir hata var ki yaraya soğuk su yerine buz tutmak. Buz, dolaşımı azalttığı için yaraya zarar verir.

Steril tutulması önerilen bu bölgelere, kabarcığın kendiliğinden geçmesini bekleyene kadar dokunmamak gerekiyor. Bu süre ise yaklaşık üç hafta kadar sürecektir.Formun Üstü

Bu bilgileri yalnızca bilgilendirmek için verdik, eğer böyle bir şikâyetiniz varsa bir uzmana danışmanız gerektiğini tekrar hatırlatalım.

Sağlıkla ilgili diğer içeriklerimiz:

Bilime Göre Sabah mı Duş Almak Daha Sağlıklıdır Yoksa Akşam mı?

Acı Ama Gerçek: Narsistlerin Daha Az Sağlık Problemi Yaşadığını Gösteren Çarpıcı Araştırma

Adını Sık Sık Duyduğumuz ‘Antioksidanlar’ Sağlıklı Bir Vücut İçin Olmazsa Olmaz mı? Her Yönüyle Açıkladık

Başa dön tuşu