Tabuta Ölmeden Gömülürseniz Ne Kadar Hayatta Kalabilirsiniz?

Henüz son nefesinizi vermeden bir tabutun içine hapsolduğunuzu varsayalım. Kulağa oldukça korkunç geliyor değil mi? Peki burada ne kadar süre hayatta kalabileceğini hiç düşünmüş müydünüz?

Hâlâ nefes alıyorsunuz ama dört yanından kapalı bir tabutun içindesiniz. İçeride elbette bir miktar oksijen olacaktır ancak bu sizi ne kadar idare edebilir?

Gelin böyle bir senaryoda başınıza neler geleceğine bakalım.

Sağlıklı bir insan tabutun altına girdiğinde, 10 dakika ile 36 saat aralığında hayatta kalabilir.

tabut

Aslında hayatta kalma süresi, tabutun içindeki hava miktarına bağlıdır. Sahip olduğunuz kilo ve boy ne kadar az olursa, bir o kadar avantajlısınız demektir. Çünkü tabutun içinde daha az yer kaplarsınız ve bu da içerideki oksijen için daha fazla alan olacağı anlamına gelir.

Gelişmiş akciğer kapasitesine sahip yüzücüler ve maraton koşucuları ise biraz daha avantajlıdır. Onlar, nefeslerini tutarak ekstra birkaç dakika kazanabilirler.

Basit bir hesaplama yapalım.

tabut

Diyelim ki bir tabut, 213 x 71 x 58 cm ölçülerinde ve toplam hacmi 886 litre olsun. İnsan vücudunun ortalama hacmi ise 66 litredir. Geriye 820 litre hava kalır ve bunun 164 litresi oksijendir.

Bir insanın dakikada 0,5 litre oksijen tükettiğini düşünürsek, tabutun içindeki tüm oksijenin tükenmesi neredeyse 5 buçuk saat sürecektir. Ancak bu hesaplama elbette tahminidir. 

Az önce de belirttiğimiz gibi tüm bu hesaplamalar kişinin boyuna kilosuna ve aynı zamanda tabutun büyüklüğüne göre değişiklik gösterir. 

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Amerikalılar Cenazelerde Tabutları Neden Açık Bırakırlar?

Neredeyse 2 Haftadır Gömülmeyen Kraliçe Elizabeth’in Cesedi, Nasıl Oluyor da Kokmadan ve Çürümeden Korunabiliyor?

Başa dön tuşu