Tarihi karar! Plastik şişelerin kullanımı yasaklanıyor!

Hükümet, mevzuatı Ekim 2023’te uygulamaya başlayacak. Birtakım plastiklere ek olarak, yasak tek kullanımlık tepsileri ve belli tıptaki polistiren bardakları ve besin kaplarını da kapsayacak, lakin süpermarkette hazır yiyeceklerle birlikte verilen tabak, tepsi ve kaseleri muaf tutacak; hükümet, üreticileri daha yüksek geri dönüşüm standartlarını karşılamaya teşvik eden başka bir plan aracılığıyla daha sonra bunları da yasaklamayı planlıyor.

Çevre Bakanlığı’nın aktardığı bir araştırmaya nazaran, İngiliz tüketiciler her yıl yaklaşık 2,7 milyar tek kullanımlık çatal bıçak kadrosu kullanıyor ve bunların sırf yaklaşık %10’u geri dönüştürülüyor. Bakanlık, bugünkü duyurudan evvel danıştığı bireylerin %95’inin yasaktan yana olduğunu söyledi. Etraf Bakanı Thérèse Coffey, “Kamuoyunu dinledik ve bu yeni tek kullanımlık plastik yasakları, çevreyi gelecek kuşaklar için muhafazaya yönelik çalışmalarımızı destekleyecek” dedi.

Tarihi karar! Plastik şişelerin kullanımı yasaklanıyor!

AFP’ye nazaran, İskoçya ve Galler de daha evvel misal yasalar çıkarmıştı. Ayrıyeten, İngiltere’nin pipet ve pamuklu çubuklar da dahil olmak üzere öteki tek kullanımlık eserlerin satışını aslında kısıtladığını belirtmekte yarar var. Ek olarak, Etraf Bakanlığı öteki “sorunlu plastik ürünleri” gaye alacak tedbirler almayı da düşünüyor. Bilhassa hükümet, ıslak mendilleri ve tütün filtrelerini yasaklayabilir yahut tüketicilere bu eserleri nasıl gerçek bir formda atacaklarını göstermek için tasarlanmış paket etiketlerini zarurî kılabilir.

Tek kullanımlık tabak ve çatal-bıçak yasağı, tek kullanımlık plastiklerin üretimini ve kullanımını engellemek için dünya genelindeki hükümetler tarafından yapılan daha geniş çaplı baskının bir kesimi. Geçen mart ayında, Birleşmiş Milletler birinci kere global bir plastik kirliliği muahedesi üzerinde çalışmaya başladı. Mutabakat en erken 2024’e kadar tamamlanamayacak olsa da, 2015’teki Paris Anlaşması’ndan bu yana iklim değişikliğini dizginlemeye yönelik en kıymetli eforlardan biri olabilir.

Başa dön tuşu