Tinkercad nedir?

3D modelleme yapabilen bir program olarak kullanılan Tinkercad hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için bu rehberi hazırladık. Uygulamayla ilgili her şey burada!

Tinkercad, 3D modeller oluşturmaya müsaade veren bir programdır. Autodesk tarafından geliştirilen bu yazılımın kullanımı kolaydır. Herkesin rahatlıkla kullanabileceği formda tasarlanan bu uygulamanın hedefi 3D modeller oluşturmayı kolay ve kolay hale getirmektir.

Masaüstü, tablet ve taşınabilir aygıtlarda kullanılabilen uygulama ile mimarlık, kurumsal tasarım ve eğitim ile ilgili profesyonel içerikler oluşturabilirsiniz. Uygulama, kullanıcılarına sağladığı konfigürasyonda çok kullanışlıdır. Tinkercad uygulamayı bilgisayara indirerek yahut resmi web sitesine giriş yaparak kullanılabilir. Uygulamayı kullanmak için internet temasınızın olması gerekir.

Tinkercad özellikleri nelerdir?

Telefon, bilgisayar ve tabletlere indirilmeden kullanılabilen Tinkercad, birçok farklı ve kullanışlı özelliğe sahiptir. Uygulamanın dizaynından ötürü istediğiniz üzere bir tasarım oluşturabilirsiniz. Tinkercad’in genel özelliklerini şu halde sıralayabiliriz;

  • Genç yaşlı her yaştan insan sade dizaynlar yapabilir.
  • Tasarıma yeni başlayanlar için özel; “Misafir istekleri” alanı takviyesi vardır.
  • Özel efektler, 3D animasyon, animasyon ve ışıklandırma üzere birçok örnek takviyesi bulunur.
  • Kullanıcılar örneklere bakarak çizimlerini yönlendirebilirler
  • Animasyon takviyesi alınabilir.

Tinkercad ne yapar?

Tinkercad, birçok dal için 3D tasarım hazırlığı sağlar. Bu uygulamaya internet tarayıcınızı kullanarak 3 boyutlu dizaynlar oluşturabilir ve kaydedebilirsiniz. Tinkercad yazılımının sunduğu adımları takip edebilir ve profesyonel olarak farklı modeller oluşturabilirsiniz. Uygulama ayrıyeten faydalı komutlar sağlar. Bu yardımcı komutlarla tasarımınızı kolay kolay şekillendirebilirsiniz.

Tinkercad uygulamasına girdikten sonra ana sayfada bulunan “editöre başla” kısmına tıklayınız. Uygulamaya Linux, Windows ve Mac işletim sistemlerine sahip bir bilgisayar tarayıcısı üzerinden erişilebilir.

Tinkercad nasıl kullanılır?

Tinkercad’e giriş yapmak ve tasarım yapmak için bir hesaba gereksiniminiz yok. Uygulamada profilinizi özelleştirebilirsiniz. Ayrıyeten planlarınızı kaydedebilir ve yaptıklarınızı gözden geçirmek için daha sonra açabilirsiniz. Uygulamayı bilgisayara indirmeden resmi web sitelerini açabilir, uygulamaları tasarlayabilir ve kaydedebilirsiniz.

Bu uygulamayı birinci defa yüklediğinizde, ana sayfada “editörü başlat” sekmesine tıklanır. Oradan, görüntüleme platformunu açmanız gerekir. Platform açıldığında, birinci hareket kurallarını öğrenmeyi mümkün kılan bir döner merdiven örneği görüntülenir. Bu alanda küçük bir eğitim uygulama tarafından sağlanmaktadır.

Planlama araçlarının kullanımına giriş, genel program ve programda yapılması gerekenler açıklanmıştır. Dilerseniz kendi yarattıklarınıza imza atmak için fiyatsız bir hesap açabilirsiniz. Hesabı açtıktan sonra bir profil oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz şablonları kaydedebilir ve istediğiniz vakit kullanabilirsiniz. Tasarım yaparken kolay geometrik hallerden ve programlardan da yararlanabilirsiniz. Geometrik formu yepyeni yapmak için biçimi değiştirebilirsiniz. Orjinal çalışma oluşturmak için formun yerleşimi ve boyutuyla da oynayabilirsiniz. Tarzların üzerine yeni tarzlar ekleyebilirsiniz. Modeli silerek de yeni bir konfigürasyon elde edebilirsiniz. Hazır modeller 3D yazıcı kullanılarak oluşturulabilir. Basılı olarak bir versiyon elde etmek mümkündür.

Tinkercad modellemesi oluşturma prosedürü nedir?

Kaliteli düzenleme araçları içeren Tinkercad’de bir model oluşturmak için muhakkak adımların takip edilmesi gerekmektedir. İzlenecek adımlar şunlardır:

  • Uygulamada bir alana bir obje eklenerek, düzenlemesi ve boyutu için bağlam değişikliği yapılmalıdır.
  • Öne çıkması ve öne çıkması için objenin her iki tarafına bir yahut daha fazla farklı öğe ekleyin. Bir şey eklerken “set” düzeltilecek.
  • Eklenen unsurları isterseniz silinmiş formda getirebilirsiniz.
  • Bileşenler bir ortaya getirilerek süreç tamamlanır.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu