Türk Telekom’dan 5G denemesinde dünya hız rekoru

Kullanıcıya daha yüksek sürat ve daha geniş kapsama alanı içerisinde düzgünleştirilmiş geniş bant tecrübesi sunan bu teknolojiyi, 3.5 GHz ile çalışan, 3GPP standartları ile uyumlu olarak kullanan Türk Telekom, dünyadaki en yüksek 5G suratına ulaştı.

Türk Telekom’dan 5G denemesinde dünya sürat rekoru

Türk Telekom’un Ümraniye Teknopark Taşınabilir Şebeke Test Merkezinde Huawei ile kurduğu milletlerarası 3GPP standartları ile uyumlu canlı 5G test şebekesi üzerinde gerçekleştirdiği bu deneme ile 3.5 GHz frekansında 2 adet 100MHz’lik bant genişliğine sahip taşıyıcı kullanıldı. Deneme sonucunda, içerisinde Türk Telekom 5G uyumlu SIM kartı bulunan, 3GPP Standartları ile uyumlu olan ve ticari olarak kullanılmaya başlanan Huawei Mate 20 X 5G akıllı telefonu ile en yüksek 5G suratına ulaşıldı.

Türk Telekom’un gerçekleştirdiği denemede, 5G NR Carrier Aggregation teknolojisini kullanarak iki farklı 5G taşıyıcısını birleştirdiklerini açıklayan Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, “İlerleyen yıllarda 5G alanında kullanılacak kıymetli bir teknoloji olan 5G NR Carrier Aggregation teknolojisini canlı 5G test şebekemiz üzerinde muvaffakiyetle uygulayarak dünyada eşi gibisi görülmemiş suratlara ulaştık. Kullanıcılar ve operatörler için birçok yarar sağlayan bu teknoloji sayesinde 5G teknolojisinin vaat ettiği yüksek sürat ve geniş kapasite maksatları yakalanmış oldu” dedi.

Türkiye’nin dijital dönüşüm süreci ve 5G’ye geçen birinci ülkeler ortasında olma maksatları kapsamında; Türk Telekom’un geçtiğimiz devirde yeni jenerasyon eğitim teknolojileri, Sanayi 4.0, kamu güvenliği, akıllı kentler ve oyun alanlarındaki denemeleri ile birçok prensip imza attığını hatırlatan Kıraç, “Uluslararası 3GPP standartlarıyla uyumlu ve 3.5 GHz ile çalışan canlı 5G test şebekemiz üzerinde yalnızca 5G değil, tüm yeni kuşak teknolojiler alanındaki çalışmalarımız son hız devam ediyor. Güçlü fiber altyapımızla 5G’ye en hazır operatör pozisyonundayız. 4.5G baz istasyonlarımızın %50’ye yakını fiberle bağlıdır. Türkiye’nin teknolojik ve dijital dönüşümüne odaklanıp, 5G ve onu destekleyecek fiber altyapımızı ülke genelinde yaygınlaştırmak için yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Tüm çalışanlarımızın ve iş ortaklarımızın ağır çalışma ve fedakârlıklarıyla bugün burada elde ettiğimiz bu başarılı sonuçlara önümüzdeki devirde yenilerinin ekleneceğine emin olabilirsiniz” diye konuştu.

Simon Pei: “5G uygulamaları ile dijitalleşmeye dayanak olmaya devam edeceğiz”

Huawei Türkiye CTO’su Simon Pei, aktiflikte yaptığı değerlendirmede şunları söyledi; “Bugün yapılan test sırasında, 5G suratında yalnızca Türkiye özelinde değil, dünya çapındaki bedeller göz önüne alındığında da değerli bir rekora imza attık. Bu testi sırf Huawei eserinin destekleyebileceği C-bandı 200MHz IBW ve 2CC Taşıyıcı Birleştirme teknolojilerini kullanarak Huawei 5G ticari ağ ekipmanları ile gerçekleştirdik. Türk Telekom 5G test şebekesinde hayata geçirdiğimiz bu testte, yüksek bilgi suratları, arttırılmış kapasite ve daha geniş spektrum sağlayan inovatif “5G Yeni Radyo Taşıyıcı Birleştirme” teknolojisini kullandık. Huawei, gelecekte 5G’nin pazar başkanı ticari uygulamalarını tüm ekosistemle paylaşmak için Türk Telekom ile çalışmaya devam edecek ve Türkiye’nin dijitalleşmesini, her vakit olduğu üzere destekleyecektir.”

Başa dön tuşu