Türkiye tüketici elektroniğine 14,2 milyar TL harcadı

Araştırma kuruluşu GfK Temax’ın datalarına nazaran, Türkiye tüketici teknolojisi pazarında, kasım ayında başlayan ve bu yılın birinci çeyreğinde devam eden ÖTV indirimi sayesinde büyük beyaz eşya dalı yüksek büyüme oranı yakaladı. Küçük konut aletleri, çift basamaklı büyüme yakalayan bölümlerden biri olurken, başka kümelerde daralma yaşandı.

Türkiye tüketici elektroniğine 14,2 milyar TL harcadı

Tüketici teknolojisi eserleri pazarı, bu yılın birinci çeyreğinde geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 7,5 büyüyerek 14,2 milyar lira ciroya ulaştı. Kelam konusu periyotta yaklaşık 3,5 milyar liraya ulaşan büyük beyaz eşya dalı cirosu, geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 35’lik büyüme performansını yakaladı.

Beyaz eşyada büyüme yaşandı

Büyük beyaz eşya kesiminde, tüm eser kümelerinde iki haneli büyüme gözlemlenirken, yalnızca fırın eser kümesinin büyüme düzeyi daha düşük düzeyde kaldı. Birebir periyotta küçük konut aletleri dalının cirosu da yüzde 16 büyüyerek 1,4 milyar lirayı buldu.

Gelişen teknolojiyle pratikleşen eserler de büyümeyi tetikledi. Yeni jenerasyon Türk kahvesi ve filtre kahve makinelerinin tesiriyle sıcak içecek hazırlama ve bunun yanında ütü en çok ilgi gören kategoriler oldu.

Gıda hazırlama ünitelerinde “power blender”lar büyümeye devam ederken, saç kurutucu ve şekillendiriciler ortalamanın altında büyüme kaydetti.

Taksit sınırlaması telekom dalını daralttı

Telekom kesimi yılın birinci çeyreğinde geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 6,4 daralarak 6,5 milyar lira ciroya geriledi. Bu daralmada, akıllı telefon eser kümesindeki taksit sınırlaması regülasyonu ve döviz kurundaki artışın fiyatlara yansıması tesirli oldu. Akıllı saatler ve mikrofonlu kulaklık satışlarından elde edilen ciro yüzde 40’ın üzerinde büyüdü.

Akıllı telefonlar bilgisayarları yendi

Bilgi teknolojileri bölümü kelam konusu periyotta yüzde 15,5 daralarak 1 milyar lira ciroya geriledi. Bu küçülme dolar kurunun dalgalanmasından ve akıllı telefonların IT eser kümelerini olumsuz etkilemesinden kaynaklandı.

Daralmayı en çok tetikleyen kıymetli eser kümeleri çift haneli küçülmeyle dizüstü bilgisayarlar, masaüstü bilgisayarlar ve tabletler olurken, klavye ve mouse küçülmeleri tek haneli gerçekleşti.

Oyun bilgisayarları kümesi geçen yıl çift haneli büyümesine karşın bilhassa bu yılın birinci çeyreğinde öteki bilgi teknolojileri eserleri üzere küçülme gösterdi.

Televizyon satışları düştü

Tüketici elektroniği kesimi yılın birinci çeyreğinde geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 3,5 küçülerek 1,7 milyar lira ciroya geriledi. Televizyon satışları tıpkı devirde hafif düşüş yaşasa da daldaki başka eser kümelerine nazaran daha âlâ bir performans gösterdi.

UHD TV iki haneli büyümeyle eser kümesine olumlu katkı sağlamaya devam etti. 51-59 inç ve 70 inç üstü eserler müspet büyüme gösteren segmentler oldu.

Ofis makineleri ve sarf materyalleri kesimi tıpkı devirde yüzde 10,4 küçülerek, bu yılın birinci çeyreğinde 117 milyon liralık ciroya geriledi. En çok küçülme yazıcılarda, çok işlevli yazıcılarda ve kartuşlarda gerçekleşti.

Söz konusu bilgiler GfK TEMAX tarafından tüm dünya genelinde 425 binin üzerinde satış noktasından alınan verilerden oluşturuldu.

Başa dön tuşu