Twitter benzeri uygulamalar

Twitter gibisi uygulamaları kullanmak isteyenler için başarılı servislerin bir listesini sizler için derledik. Twitter üzere uygulamalar var. İşte ayrıntılar.

Popüler toplumsal ağ platformunda yaşanan son gelişmeler sonrasında birçok kişi Twitter üzere uygulamalar aramaya başladı. Pekala, Twitter yerine hangi ağlar var? Bu sorunun karşılığını merak edenler için bir liste hazırladık.

İlk olarak 2006 yılında yayın hayatına başlayan Twitter, kısa mühlet tüm dünyada tanınan hâle geldi. yıllardır popülaritesini koruyan hayli muvaffakiyetin bir toplumsal ağ platformunda kullanıcılar bir mevzu hakkında his ve fikirlerini kısa bildiriler ile paylaşır. Tanınan web sitesinde metinler, fotoğraflar, GIF’ler ve görüntü yayımlanabilir. Başlangıçta 140 karakter hudutlu olan tweet’ler, son yıllarda 280’e karaktere çıkarıldı. Hashtag’lerin bulunduğu sitelerde en çok tartışılan mevzular ise Trend kısmında (TT) görüntülenebiliyor.

Twitter gibisi uygulamalar

Jack Dorsey tarafından kurulan bu servis, 2022 yılında Elon Musk tarafından satın alındı. Satın alma sürecinden sonra birçok kişi, başka Twitter uygulamalar aramaya başladı. Bu yazıda Twitter yerine kullanabileceğiniz birtakım servisleri listeledik.

Raftr

Raftr üniversite öğrencileri tarafından kullanılmaktadır. Tertipler ve kulüpler için yeni jenerasyon topluluk oluşturma platformu olarak tanımlanmaktadır. Arkadaşlarınız irtibat kurabileceğiniz platformda misal ilgi alanlarına sahip diğerleriyle tanışabilirsiniz. İletileşme dayanağı de bulunan servis, paylaşım imkânı sunuyor.

Reddit

Steve Huffman ve Alexis Ohanian tarafından kurulan Reddit, birinci olarak haziran 2005’te kullanıma sunuldu. Hizmetin, bugün dünyada çapında çok popülerliğe olan farklı alt dizinleri var. Platform, kullanıcıların görüntü oyunları, yemek, fotoğrafçılık ve sporla ilgili fikirlerini paylaşmasına imkan tanıyan alt dizinleri bulunuyor. Kullanıcılar gönderilere yorum yapabiliyor ve oy verebiliyor. Gönderilere ek olarak, yorumlara da oy verebilirsiniz.

Cohost

Reklamsız bir tecrübe sunan Cohost ile kullanıcılar sanal ortamda husus ile ilgili kanılarını diğerleriyle paylaşabiliyor. Kullanıcı arayüzü Tumblr ve Facebook üzere platformlara benzeyen Cohost`ta paylaşım yapabilmek için oluşturduğunuz hesabın doğrulanmış olması gerekiyor. Şu anda platform taşınabilir değil. Bu nedenden hizmeti bilgisayarınızda yahut taşınabilir aygıtınızda konseyi bir web tarayıcısı üzerinden kullanabilirsiniz.

Wt.Social

Twitter gibisi uygulamalar biri alan Wt.Social, Wikipedia Kurucusu Jimmy Wales tarafından geliştirildi. Facebook ve Twitter’a alternatif olarak oluşturulan hizmet, WikiTribune Social olarak da biliniyor. Hesap oluşturduktan sonra, klasör ismi verilen küçük dizinler göreceksiniz. Alt wiki ismi verilen alt dizinlere erişebilirsiniz. Düzgün bir arayüze sahip olan bu hizmete imaj doğrulama fonksiyonu de sahiptir.

Pinterest

Bugün dünya çapında yüz milyonlarca insan tarafından kullanılan Pinterest, görsel tabanlı bir toplumsal medya platformu. Forumda yayınlanan yazılara yorum yapılabiliyor yapılan yorumlara yanıt verebilirsiniz. Yemekten dekora kadar birçok mevzularda gönderi içeren hizmeti kullanmak için bir hesap oluşturulması gerekiyor.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu