Wikipedia’da 12 yılın ardından arayüz değişikliğine gidildi

Dünyanın en çok kullanılan 10 web sitesinden biri olan Wikipedia’da tasarım değişikliği yapıldı.

Sık sık tasarım güncellemesi yapmayan ve makul standart bir kalıp üzerine kurulan Wikipedia’da yapılan yıllar sonraki güncellemenin odak noktası kullanılabilirliği daha da uygun hale getirmektir. Wikipedi Vakfı, çevrimiçi ansiklopedi olma özelliğine sahip Wikipedia’nın arayüzünde yenilik yaptığını duyurdu. Vakıf tarafından da belirtildiği üzere on yıldan uzun bir vakittir platformda yapılan birinci değerli tasarım değişikliği olarak değerlendirildi.

Makalelerin içerisinde yer alan içindekiler tablosu artık sayfanın sol sütununa taşındı ve sayfa kaydırıldığında da görüntülenmeye devam edecek. Lisan seçici özelliğinin ise makalenin çabucak sağ tarafına yerleştirildiği belirtildi. Wikipedi arayüzünde yer alan makalelerdeki satır geniş sayfanın genişliğine nazaran değişiyordu. Yeni güncelleme ile birlikte makalelerdeki satır genişliği sabit olacak. Wikipedia Vakfı araştırmalarından elde edilen bilgilere nazaran metin genişliğini sabit hale getirmenin daha rahat bir okuma tecrübesi sunuyor.

Platformda arama yapmayı daha konforlu hale getirmek için arama çubuğu daha besbelli bir pozisyona yerleştirildi. Bu sayede makaleleri bulmak artık daha kolay bir hal alıyor. Güncellenen yeni arayüze karşın evvelki özelliklerin hiçbiri de platformdan kaldırılmadı. Dünyanın en çok ziyaret edilen 10 web sitesinden biri olan Wikipedia’nın 300’den fazla lisanda 58 milyondan fazla makaleye sahip olduğunu belirtmek gerekir. Wikipedia’nın yeni arayüzü platforma yansımış durumda olup, birtakım ülkelerde şimdi kullanıma sunulmadı. Kademeli bir halde güncellenmeye devam edecektir.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu