Xbox oyunlarına zam gelecek

Microsoft, özel Xbox oyunlarını çatısı altına alacağını duyurdu. Bildirildiği üzere, yeni devirde artış olacak ve artışlar 2023 yılında yürürlüğe girecek.

Diğer birçok şirketin müsaadeden giden Microsoft, Yeni Yıl’da dahili olarak piyasaya sürülen özel bir Xbox oyununun fiyatını 60 ABD Dolarından 70 ABD Dolarına (Avrupa’da 80 Euro) çıkarıyor.

Şirket, artan oyun maliyetleri ve global enflasyon nedeniyle bu artışı yapma kararıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Ailelerin birtakım çılgın armağanların tadını çıkarabilmesi için fiyat artışını tatil döneminin sonrasına erteledik. 2023’te Forza Motorsport, Redfall ve Starfield üzere yeni kuşak oyunlar tüm platformlarda 69,99$’dan satışa sunulacak. Olun.” Takımımız tarafından geliştirilen tüm oyunlarda olduğu üzere, bu oyunlar da çıkış tarihlerinde Game Pass’te mevcut olacak. ”

Bu son cümle kıymetlidir. Oyun birinci günden itibaren Game Pass’e ekleneceği için Game Pass aboneleri oyun geçişinden etkilenmeyecektir. Xbox konsolları bir müddet daha fiyat artışı almayacak. Kaçıranlar için doların öbür para üniteleri karşısında yükselişi ve yükselen global enflasyon, birçok pazarda şimdi hazır olmayan PlayStation 5’in önümüzdeki aylarda fiyatının yükselmesi kararına yol açtı. Birinci kademelerde, birçok AB üyesi ülke, Birleşik Krallık, Japonya, Çin, Kanada, Meksika ve Avustralya’da gerçekleşen geçiş, genel olarak oyuncuları huzursuz etti. Fiyat artışının akabinde konsolun disk versiyonunun fiyatı Avrupa’da 500 €’dan 550 €’ya yükseldi. Dijital sürüm 400 €’dan 450 €’ya çıktı.

Microsoft, fiyat artışıyla ilgili yaptığı açıklamada, yeni jenerasyon Xbox Series X ve Xbox Series S oyun konsolları için fiyat yükseltmeyi düşünmediğini söyledi. Xbox işvereni Phil Spencer daha sonra mevzu hakkında başka bir açıklama yaparak emsal bilgiler verdi ve maaş artırımı olmayacağını söyleyerek şu cümleleri kullandı;

“Müşterilerin her zamankinden daha fazla finansal zorluk ve belirsizlik yaşadığı bir vakitte, konsol fiyatlarını artırmanın bizim için hakikat hareket olduğuna inanmıyoruz.”

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu