YouTube doğrulama kurallarını zorlaştırıyor

YouTube’da doğrulama rozetine sahip bir hesaba sahip olmak kullanıcılar açısından son derece kıymetli. Doğrulama rozeti, kanalın arama sonuçlarında daha önde çıkmasında da kıymetli bir kriter. YouTube’un 19 Eylül’de resmi bloğunda yaptığı açıklamaya nazaran ise artık doğrulanmış bir hesaba sahip olmak zorlaşacak.

BİRÇOK HESABIN ROZETİ KALDIRILABİLİR

YouTube’da 100 binden fazla aboneye sahip kanalların doğrulama rozeti için yaptığı müracaatların bir birçok olumlu sonuç alıyordu. Lakin YouTube tarafından açıklanan yeni kriterlere nazaran kullanıcı sayısı artık belirleyici olmayacak. Şirket doğrulama rozeti talep eden kanalın temsil ettiği bireye yahut sanatkara ilişkin olup olmadığını anlamak için bir dizi yeni faktöre bakacak.

YouTube blogunda yayınlanan yeni kriterler ise şu halde:

Özgünlük: Kanal temsil ettiğini sav ettiği gerçek yaratıcıya, sanatkara, halka açık şahsa yahut şirkete ilişkin mi?

Öncelik: Kanal tanınmış yahut çok aranan bir yaratıcıyı, sanatçıyı, topluluğu yahut şirketi temsil ediyor mu? YouTube dışında yaygın olarak tanınıyor ve çevrimiçi ortamda güçlü bir varlığa sahip mi?  Başka birçok kanala çok benzeri bir ismi olan tanınan bir kanal mı?

Youtube’un belirlediği bu kriterlere uymayan birçok mevcut hesabın doğrulama rozetlerinin kaldırılacağı da söz ediliyor. Tüm kanallar için uygulamaya konulan bu doğrulama formülü için rastgele bir müracaat yapmak ise gerekmiyor. Youtube otomatik olarak kanalları denetim ederek doğrulama rozeti için uygun olanlara tanımlama yapıyor.

Rozeti alınan kanalların itiraz hakkı için son tarih 17 Ekim 2019. Doğrulama rozetinin tasarımı ise Ocak 2020 yılında değişecek.

Başa dön tuşu