YouTube’a 170 milyon dolar ceza!

ABD Federal Ticaret Kurulu (FTC), kanunları ihlal ederek çocuklara yönelik izleme ve reklam satışı yaptığı tespit edilen görüntü paylaşım sitesi YouTube’a 170 milyon dolar ceza kesti.

FTC tarafından yapılan açıklamada, YouTube’un ilişkin olduğu Google ile ceza konusunda mutabakata vardıklarını açıkladı.

Muahede, YouTube’un, reklamcılık yönlendirmeleri için çocukların davranışsal ve kullanıcı bilgilerini toplayarak Çevrimici Çocuk Kapalılık Müdafaa Yasası (COPPA) kurallarını ihlal etmesinden ötürü 170 milyon ceza ödemeyi kapsıyor.

20 yıllık federal yasa olan COPPA, bilhassa internet şirketlerinin, ailelerin isteği olmadan 13 yaşından küçük çocukların şahsî bilgilerini toplamayı ve paylaşmayı yasaklıyor.

New York Başsavcılığı ofisinin de dahil olduğu muahede mucibince, Google, federal hükümete 136 milyon dolar, New York eyaletine de 34 milyon dolar ödeyecek.

FTC, temmuz ayında da toplumsal medya paylaşım sitesi Facebook’a kullanıcılarının bilgilerini müsaadesiz ve yöntemsiz toplamaktan ve ferdî bilgilerin kapalılığını ihlalden ötürü 5 milyar dolar ceza uygulamıştı.

“BU ŞİRKETLER ÇOCUKLARI RİSKE SOKTU VE GÜÇLERİNİ BERBATA KULLANDI”

New York Başsavcısı Letitia James, yaptığı açıklamada, “Google ve YouTube, reklam gelirleri için bilerek ve yasa dışı izlemeler yaparak küçük çocuklara yönelik reklamları sunmaya devam etti. Bu şirketler çocukları riske soktu ve güçlerini berbata kullandı. Bu nedenle uygulamalarına büyük ıslahatlar zaruriliği getiriyor ve ABD tarihinde şahsî kapalılık üzerine en büyük ceza ödemesini sağlıyoruz.” tabirini kullandı.

Muahedeye nazaran YouTube, görüntü içeriklerinin çocuklara yönelik olup olmadığını denetleyerek, çocuklara yönelik gayeli reklamcılığı önlemek için çocuk görüntüleri yapımcılarına bir sinyal kullanması zorunluğu getirecek.

Google da yaptığı açıklamada, platformdaki çocukların içeriğini proaktif olarak tanımlamak için makine öğrenme algoritmaları kullanacağını ve tüm çocuk içeriğinden toplanan dataların bir çocuk izleyiciden geliyormuş üzere ele alınacağını belirtti.

Açıklamada, “Bu, bilgi toplamayı sınırlayacağımız ve sadece çocuklar için yapılan çalışmaları desteklemek için gerekli olanları kullanacağımız manasına gelir. İçerikle ilgili şahsileştirilmiş reklamları sunmayı da büsbütün durduracağız.” tabiri kullanıldı.

Federal yetkililer, kelam konusu cezanın, Mattel ve Hasbro üzere büyük şirketler de dahil olmak üzere YouTube’daki tüm çocuk görüntüleri yaratıcılarının stratejilerini değiştirebileceğini belirtiyor.

 “170 MİLYON DOLAR DEĞERSİZ BİR CEZA”

Başka yandan, FTC içinde 2’ye karşı 3 oyla kabul edilen Google’a verilen 170 milyon dolar ceza muahedesi, FCT içinde ret oyu veren üyeler ve tüketici haklarını müdafaa tertipleri tarafından eleştirildi.

Muahedeye ret oyu veren FTC üyesi Rebecca Slaughter, 170 milyon dolarlık cezanın çocuk görüntüleri konusunda öteki büyük şirketlere emsal teşkil edebileceğini fakat mutabakatın YouTube’un içerik oluşturucular için yeni kurallarını fiilen uygulamasını zorlayan bir sistem içermediğini savundu.

Muahedeye ret oyu veren öteki FTC üyesi Rohit Chopra da FTC’nin COPPA ihlali için şirket yöneticilerini sorumlu tutamayan zayıf bir muahedeye imza attığını tez ederek, “Bu ceza Google için adeta küçük bir fiske, muahede hala şirketin kanunları ihlal ederek gelir sağlamasına müsaade veriyor.” sözlerini kullandı.

YouTube hakkında FCT’ye şikayette bulunan tüketici kümesinden biri olan Dijital Demokrasi Merkezi Genel Müdürü Jeff Chester da “Yalnızca 2018’de yaklaşık 137 milyar dolar kazanmış bir şirkete 170 milyon dolar üzere değersiz bir para cezası, ‘siyasi olarak güçlü bir şirketseniz, maddeleri çiğnemeniz durumunda rastgele bir önemli finansal sonuçtan korkmanıza gerek yok’ bildirisi verir.” değerlendirmesinde bulundu.

Google’a verilen 170 milyon dolar cezanın, şirketin 4 aylık reklam gelirinin yüzde 1’den daha azına tekabül ettiği kaydedildi.

Başa dön tuşu