2019 Ramazan Bayramı ne zaman?

Milyonlarca vatandaşın oruç ibadetlerini gerçekleştirdiği Ramazan ayının bitimine sayılı günler kaldı. Vatandaşlar Ramazan Bayramı ne vakit sorusunun karşılığını araştırmaya başladı. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada ise vatandaşların beklediği haber geldi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanların, kaç gün idari müsaade yapacağını açıklandı.

2019 Ramazan Bayramı ne vakit?

4 Haziran Salı günü Ramazan Bayramı’nın birinci günü sayılırken bayramın bitiş tarihi ise 6 Haziran Perşembe gününe denk geliyor. Bunun yanı sıra arife gününün tatil olup olmayacağını merak eden vatandaşlar için ise karar açıklandı. Cumhurbaşkanlığı tarafından alınan karara nazaran arife günü resmi tatil olarak ilan edilirken özel bölüm yarım gün tatil yapacak.

Bayram tatili kaç gün?

3 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 13.00’te başlayan Ramazan Bayramı tatili, 6 Haziran 2019 Perşembe günü sona erecek. Cumhurbaşkanlığı’nın yayınladığı kararname ile 7 Haziran 2019 Cuma, 8 Haziran 2019 Cumartesi ve 9 Haziran 2019 Pazar günleri de bayram tatiline dahil edilecek.

Açıklamada yer alan, Cumhurbaşkanlığı tarafından tüm kamu kurum ve kuruluşlarına Ramazan Bayramı tatiline ait gönderilen idari müsaade yazısında şu sözlere yer verildi:

“Ramazan Bayramı tatili 3 Haziran 2019 Pazartesi günü saat 13.00’te başlayıp 6 Haziran 2019 Perşembe günü sona erecektir. Kurum yöneticileri tarafından gerekli önlemlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zarurî hizmetlerin yürütülmesi için taban düzeyde işçi bulundurulması kaydıyla; kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanların 3 Haziran 2019 Pazartesi günü yarım gün ve 7 Haziran 2019 Cuma günü tam gün idari müsaadeli sayılmaları Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür. İdari müsaade mühletince misyonlu olanlara rastgele bir fazla ödemede bulunulmayacak fakat kullanmadıkları idari müsaadeleri, yönetimin uygun gördüğü vakitlerde kullandırılabilecektir.”

Ramazan ayının kıymeti nedir?

Ramazan ayının dinimizde büyük bir kıymeti ve başka aylar ortasında seçkin bir yeri vardır. Zira kutsal kitabımız Kur’an bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur’an’da bin aydan daha güzel olduğu bildirilen “kadir gecesi” yeniden bu ay içinde kutlanır. Ayrıyeten İslam’ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır ve ona “on bir ayın sultanı” denilmiştir.

Başa dön tuşu