Bitcoin (BTC) arzının payı yeni rekor kırdı! Dijital altın diyebilir miyiz?

2023’ün başında çıkar elde etmesine karşın Bitcoin ( BTC ), arzını muhtemelen etkileyebilecek bir faktör olan 2021 boğa koşusunun gölgesinde süreç görüyor. Lakin yeni bilgiler, genişleyen ayı piyasasının Bitcoin’in arzını değerli ölçüde etkilemediğini gösteriyor.

Bitcoin (BTC) arzının hissesi yeni rekor kırdı! Dijital altın diyebilir miyiz?

Documenting Bitcoin tarafından paylaşılan kripto tahlil firması Glassnode’un bilgilerine nazaran, bilhassa tüm Bitcoin’in %48,25’lik bir rekoru iki yılı aşkın bir müddettir taşınmadı yahut süreç görmedi.

Taşınmamış Bitcoin tablosunun hissesi. Kaynak; cam düğüm

Taşınmayan Bitcoin ölçüsünün, toplam arzına kıyasla makul bir mühlet boyunca cüzdanlardan ne kadar likit olmayan BTC ile belirlendiğini belirtmekte yarar var. Bununla birlikte, en son rekor, kripto para ünitesinin fiyat yörüngesinin bilakis hareket ediyor.

Taşınmamış Bitcoin’in anlamı

Özellikle, tüm Bitcoin’in neredeyse yarısının hareketsiz kalmasıyla, varlık oluşturma ivmesinin dijital altına dönüşmesi ve sonuç olarak bir kıymet deposu olması üzere çeşitli hallerde yorumlanabilir. Bu, yatırımcılar ortasında artan uzun vadeli inanç ve istikrar seviyesini gösterdiğinden, Bitcoin ve genel kripto para piyasası için kıymetli bir gelişmedir.

Aynı vakitte datalar, yatırımcıların piyasa fiyat hareketinin farklı basamaklarına karşın varlığı tutmayı tercih ettiğini gösteriyor. Örneğin, Bitcoin’in 2021’de tüm vakitlerin en yüksek düzeyine ulaşmasıyla, birden fazla sahibinin nakde çevirmeyi seçeceği varsayılırdı.

İlginç bir formda, ayı piyasası, uzun vadeli inananlara düşüşte satın alma fırsatı sundu.

Aynı vakitte, uykuda olan Bitcoin, varlığın artan kurumsal benimsemeye şahit olduğu bir periyoda denk geliyor. Kurumlar, kısmen varlığın pahasını artırmasına yardımcı olan uzun vadeli bir maksatla Bitcoin’e giriştiler.

Bununla birlikte, kayıp Bitcoin de taşınmamış stoka katkıda bulunuyor olabilir. Birtakım durumlarda yatırımcılar, sahibinin vefat etmesi yahut özel anahtarlara erişimini kaybetmesi nedeniyle Bitcoin’lerine artık erişemez.

Bitcoin fiyat analizi

Bitcoin şu anda 21.000 $’ı hedefliyor ve son 24 saat içinde yaklaşık %0.5’lik artışla 20.949 $’dan süreç görüyor. Varlık, 70 milyar doların üzerinde sermaye girişi kaydetmek için bir haftalık bir ralli yaşadı.

Bitcoin yedi günlük fiyat tablosu. Kaynak: Finbold

Son olarak, likit olmayan Bitcoin, fiyat hareketi açısından ne beklenebileceğine dair ipucu verebilir. Bilhassa, varlık uzun mühlet hareketsiz kalırsa, volatilite mümkünlüğünü artıran noktaları satarken yahut süreç yaparken piyasa bir ölçü istikrar yaşayabilir.

Sorumluluk Reddi: Bu sitedeki içerikler yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırım spekülatiftir. Yatırım yaparken sermayeniz risk altındadır.

Başa dön tuşu