45 MP Canon EOS R5 geliyor

Aynasız kategorisindeki eser çeşitlerini artırmayı hedefleyen ve son iki yıldır full frame ismi verilen tam boyutlu (24×36 mm) EOS R ve EOS RP modellerini üreten Canon, yeni modeller üzerinde çalışmaya devam ediyor. Ortaya atılan argümanlara nazaran marka EOS R5 isimli yeni bir modeli geliştiriyor.

45 MP Canon EOS R5 geliyor

Canon Rumors sitesinin haberine nazaran Canon EOS R5, full frame bir aynasız model olacak. Saniyede 20 kare fotoğraf çekebilecek olan yeni fotoğraf makinesi, 45 MP çözünürlük sunacak bir CMOS sensöre sahip olacak. Saniyede 30 kareye kadar 8K görüntü kayıt yapabilecek fotoğraf makinesi 4K 120 fps, 4K 60 fps görüntü kayıt özelliği de sunacak. Fotoğraf makinesinde mekanik olarak saniyede 12 kare seri çekim suratı olacak. Bu sürat elektronik shutter ile 20 kareye çıkacak. 

Öte yandan yeni makinede bulunacağı tez edilen bir öteki özellik ise IBIS yani gövdeye entegre titreşim engelleme özelliğinin bulanacağı istikametinde. Canon EOS R5‘in markanın DSLR modeli 5D Mark IV ile birebir bataryayı kullanacağı da sav ediliyor. Yeniden Canon Rumors‘un haberinde yer alan argümana nazaran yeni model Temmuz ayında piyasaya sürülecek.

Canon full frame aynasız modeller geliştiriyor

Tüm bu savlara ek olarak Canon‘un yeni full frame aynasız modeller üzerinde çalıştığını belirtelim. Marka uzun yıllardır APS-C ismi verilen krop sensörlü aynasız modeller üretiyordu. Son iki yıldır full frame modellere de tartı veren markanın bu yıl içinde birden fazla aynasız model piyasaya sürmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu