AB ve Apple arasındaki 13 milyar euroluk dava başladı

Apple’ın, İrlanda’daki faaliyetlerinden ötürü geriye dönük 13 milyar euronun üzerinde vergi borcu çıkaran Avrupa Birliği (AB) Komitesi kararına karşı açtığı davada birinci duruşma gerçekleştirildi.

AB Kurulu’nun geriye dönük çıkarttığı vergi borcuna ait Apple’ın başlattığı hukuksal uğraş, AB’nin sulh hukuk mahkemesi olarak faaliyet gösteren Lüksemburg’daki Genel Mahkeme’de yapılan birinci duruşmayla başladı.

AB ve Apple ortasındaki 13 milyar euroluk dava başladı

5 hakimin yer aldığı mahkemedeki birinci oturum, 2 gün boyunca devam edecek. Kelam konusu davanın sonuçlanmasının ise birkaç ay sürmesi bekleniyor.

AB Kurulu, Apple’ın İrlanda’da kurduğu şirketlerin vergilendirilmesine ait 3 yıl süren soruşturmasını Ağustos 2016’da tamamlamıştı. AB Komitesi, Apple’ın, İrlanda’da faydalandığı vergi uygulamasının yasa dışı olduğuna hükmetmiş, 2003’ten 2014’e kadarki devir için 13 milyar euro ve faizinin geri alınmasını kararlaştırmıştı. İrlanda idaresi ve Apple şirketi ise kurulun kararına karşı hukuksal süreç başlatmıştı.

Bir AB üyesi ülkenin kamu desteklemelerini ne biçimde sağladığını ve bölümlerde rekabete ters bir durum olup olmadığını denetleme yetkisi bulunan AB Kurulu, Apple soruşturmasında şirketin İrlanda’da faydalandığı vergi uygulamalarının AB kurallarına muhalif olduğuna karar vermişti.

Apple, AB’yi tek taraflı hareket etmek ve geçmişe dönük İrlanda’daki vergi kurallarını değiştirmekle itham etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu