ABD Huawei yaptırımlarını 90 gün daha erteliyor!

Geçen Mayıs ayında Huawei’ye yaptırım uygulayacağını açıklayan ABD hükümeti, Amerikan şirketlerinin marka ile olan bağlantılarını durdurmaları konusunda açıklama yapmıştı. Daha sonra bu yasağı 90 gün boyunca erteleyeceğini açıklayan ABD hükümezi, 19 Ağustos’ta sona eren 90 günlük süreyi bir 90 gün daha uzattığını açıkladı.

ABD Huawei yaptırımlarını 90 gün erteliyor!

Konuyla ilgili açıklamayı ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross yaptı. Ross, Çinli teknoloji devi Huawei’nin birtakım faaliyetlerine yönelik yaptırımları 90 gün erteleyeceğini duyurdu.

Ross, Fox Business’’ten Maria Bartiromo’ya yaptığı değerlendirmede, ABD’de kimi telekom şirketlerinin Huawei’ye “bağımlı” olduğunu ve bu nedenle 90 günlük ertelemenin uygun görüldüğünü söyledi.

Ross, “Onlara bu bağımlılıktan kurtulmaları için biraz daha mühlet veriyoruz” dedi ve ertelemenin 19 Kasım civarında sona ereceğini söyledi. ABD Ticaret Bakanı ayrıyeten, bakanlığın Huawei’nin 46 iştirakinin daha listeye eklenmesine karar verdiğini kelamlarına ekledi.

Reuters duyurmuştu

İki gün evvel Reuters özel bir haberle ABD’nin Huawei’ye uyguladığı yaptırımların 90 gün boyunca erteleneceğini duyurmuştu. 

Başa dön tuşu