ABD yaptırımları Huawei’yi ne kadar etkiledi?

ABD tarafından Mayıs ayında kara listeye alınan Çin’in teknoloji şirketi Huawei, bu yılın birinci 6 aylık devrine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Buna nazaran Çinli şirket, bu yılın birinci yarısında toplam gelirlerini geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 23 artırdı.

Huawei, bu yılın birinci 6 aylık devrinde 401.3 milyar yuan, öbür bir tabirle 58.3 milyar dolarlık gelir elde ettiğini duyurdu. Şirket, yılın birinci yarısında net kâr marjının ise yüzde 8.7 olarak gerçekleştiğini açıkladı.

6 AYDA 118 MİLYON TELEFON SATTI

ABD ulusal güvenlik tehditleri gerekçesiyle Huawei ve 70’ye yakın şirketini 16 Mayıs 2019 tarihinde kara listeye almış; yaptırımlar kapsamında Çinli şirkete ilişkin telekomünikasyon ekipmanlarının ülkedeki kullanımını yasaklamıştı.

Dolayısıyla Huawei’nin 6 aylık bilançosuna, ABD’nin bu kararının direkt yansıdığı 1.5 aylık bir müddetin olduğunu ve asıl tesirin 90 günlük süreksiz vize müddetinin dolacağı yılın ikinci yarısında gözleneceğini de belirtmekte yarar var.

Açıklanan bilgilere nazaran Huawei’nin Honor markası dahil bu yılın birinci yarısındaki toplam akıllı telefon satışları da yüzde 24 artışla 118 milyona ulaştı. Hatırlanacağı üzere Huawei geçen yıl, Apple’ı geride bırakarak, Samsung’dan sonra dünyanın en fazla akıllı telefon satan üreticisi olmuştu.

‘ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ’

Şirketin açıkladığı finansal sonuçları kıymetlendiren Huawei’nin Lideri Liang Hua, operasyonların sıkıntısız ve sağlam bir biçimde devam ettiğini vurgulayarak, “Gelirlerimiz, Mayıs ayına kadar süratli büyüdü. Bu, ileride zorluk yaşamayacağımız manasına gelmiyor. Lakin yılın birinci yarısında kurduğumuz temel göz önüne alındığında, (kara) listeye eklendikten sonra bile büyümemizin devam ettiğini görüyoruz” dedi.

Bu yıl Ar-Ge’ye 120 milyar Yuan (yaklaşık 17.5 milyar dolar) yatırım yapacaklarını aktaran Liang Hua, “Yaşadığımız zorlukların üstesinden geleceğiz ve en berbatı geride kaldıktan sonra Huawei’nin yeni bir büyüme kademesine gireceğinden eminiz” diye konuştu.

Başa dön tuşu