Amazon işçileri İngiltere’de ilk kez greve gitti

Amazon’un Coventry ikmal merkezindeki GMB sendika emekçilerinin % 98’i “tarihi” grev lehine oy kullandı ve bu yılın başlarında 25 Ocak için bir grev tarihi ilan etti. Fabrikadaki 1.000 emekçiden 300’ü sendikalı ve harekete katılması bekleniyor.

Amazon, Engadget’e yaptığı açıklamada, grevin boyutunun “İngiltere çalışanlarının sırf %1’i” olduğunu söyledi. 2018’den bu yana fiyatların %29 arttığını ve enflasyonla gayret eden emekçilere yardım etmek için bir sefere mahsus 500 sterlin ödeme yaptığını da kelamlarına ekledi. “Çalışanlara ayrıyeten özel sıhhat sigortası, hayat sigortası, sübvansiyonlu yemekler ve çalışan indirimi dahil olmak üzere binlerce daha pahalı kapsamlı yararlar sunuluyor.”

Bununla birlikte, BBC’nin görüştüğü iki çalışan, Amazon’un geçen Ağustos ayında saatte 10,50 ila 11,45 sterlin ortasında küçük bir fiyat artışı teklifinin, şirketin karı ve yüksek enflasyon göz önünde bulundurulduğunda çok düşük kaldığını söyledi. Darren Westwood BBC’ye verdiği demeçte, “Bu beşerler, Amazon’un paylarının tavan yaptığı salgın boyunca iki yıl çalıştılar, karların hayal bile edilemez hale geldiğini gördüler.”

Amazon personelleri İngiltere’de birinci sefer greve gitti

Ayrıca Amazon’un depo robotlarına “daha yeterli davranıldığını” söyleyerek şirketin çalışma kültürünü de kınadılar. Westwood, çalışanların daima izlendiğini ve birkaç dakika süren rastgele bir boşta kalma mühleti için sorgulandığını söyledi. Ayrıyeten birtakım çalışanların iki yakalarını bir ortaya getirebilmek için haftada 60 saat çalıştığını da kaydetti.

2022 yılının nisan ayında, Amazon’un Staten Island deposundaki personeller, ABD’de bir sendikaya katılan birinci departman olmak için oy kullandı ve Amazon’un temyiz başvurusu geçen hafta reddedildi. Şirket geçtiğimiz günlerde, çoğunluğu perakende ve işe alım kısımlarından olmak üzere 18.000 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. Amazon, bilhassa bir kasırgada bir deponun çökmesinden sonra, sık sık makûs çalışma şartlarıyla suçlandı ve ayrıyeten sendika aykırısı faaliyetleri nedeniyle tenkitlere maruz kaldı.

Başa dön tuşu