Amazon işten çıkarmaları ciddi anlamda abarttı

Kasım ayında, tıpkı teknoloji kesimindeki öbür şirketlerin kendi işten çıkarmalarını açıkladığı üzere, e-ticaret devinin de 10.000 kişiyi işten çıkardığına dair haberler yapılmıştı. Artık, şirket bu işten çıkarmaları genişletiyor. Esasen işini kaybetmiş olan çalışanlar ile yakın gelecekte işlerini kaybedeceklerle birlikte Amazon şirketteki 18.000’den fazla rolü ortadan kaldırmış olacak.

Jassy, yaklaşan işten çıkarmaların birçoklarının perakende ve işe alım kısımlarından olacağını söyledi. The Wall Street Journal’ın belirttiği üzere, Amazon son birkaç yılda beşerler eskisinden daha sık çevrimiçi alışveriş yapmak zorunda kaldığından COVID kısıtlamalarından epeyce fazla biçimde yararlandı. Şirket bu periyotta talepteki artışa ayak uydurmak için yüzbinlerce çalışanı bünyesine kattı lakin akabinde hangi ünitelerin kar sağlamadığını görmek için maliyet düşürücü incelemeler başlattı. Daha sonra işe alımları dondurdu, kimi mağazalarını ve iş ünitelerini kapattı.

Amazon işten çıkarmaları önemli manada abarttı

Amazon’un kapsamlı işten çıkarmalar planladığı haberi çıktığında Meta, 11.000’den fazla çalışanını işten çıkardığını da açıklamıştı. Amazon’un yöneticileri üzere, Meta lideri Mark Zuckerberg de pandemi nedeniyle büyük bir gelir artışının akabinde Meta’nın yatırımlarını kıymetli ölçüde artırmıştı. Lakin, insanların harcama alışkanlıkları sonunda salgın öncesi eğilimlere geri döndü ve bu da şirket için daha az gelir manasına geldi.

Amazon, süreçler tamamlandığında Meta’dan daha fazla personel çıkarmış olacak. Jassy, şirketin etkilenen çalışanlara 18 Ocak’tan itibaren ulaşacağını, işten çıkarmaların muhtemelen önümüzdeki haftalarda gerçekleşeceğini söyledi. Amazon’un işten çıkartılanlara “ayrılık ödemesi, süreksiz sıhhat sigortası ve harici işe yerleştirme desteği” içeren paketler sunacağını da kelamlarına ekledi.

Başa dön tuşu