Apple iOS 16.2 ile 2022’yi bitirecek

Apple, aygıtları için büyük yazılım güncellemeleri yayınlayarak 2022’yi bitiriyor. Gelen sızıntılara nazaran şirket bu sene bitmeden iOS için yeni bir sürüm yayımlayacak. İşte iOS 16.2 ile ilgili bilinen ayrıntılar:

Yeni sürüm, aygıt yedeklemeleri, Bildiriler içeriği, notlar ve fotoğraflar dahil olmak üzere daha fazla iCloud bilginize uçtan uca şifreleme getiren bir Gelişmiş Bilgi Müdafaa seçeneği ekleyecek. Ve beğenin ya da beğenmeyin, Apple AirDrop paylaşımını sınırlıyor…. Yeni güncellemesi sonrasında AirDrop’u açtığınızda sırf şahıslar özelliğine dönmeden evvel evrakları “herkes” ile değiştirmek için artık 10 dakikanız olacak.

Bu özellik, bir iPhone 14 Pro yahut Pro Max sahibiyseniz bilhassa değerli bir güncellemedir. Zira iOS 16.2 ile 14 Pro’nun her vakit açık ekranı devreye girdiğinde artık duvar kağıdınızı ve bildirimlerinizi gizleyeceksiniz. Evet, bu aygıtınızın kimi Android telefonlar üzere davranmasına neden olabilir, lakin birebir vakitte dikkatin dağılmasını da en aza indirecek bir özelliktir ve ayrıyeten gizliliğinizi de arttırır.

Canlı Etkinlikler artık TV uygulaması sayesinde tüm iPhone’larda MLB, NBA ve Premier League oyunları için kullanılabilir hale getiriliyor. Fakat bunları Dynamic Island aracılığıyla ana ekranınızda görmek için 14 Pro modelinden birine olmanız gerektiğinin de altını çizmeden geçmeyelim.

Diğer iyileştirmeler büyük ölçüde yeni uygulamalara ve beklenen revizyonlara odaklanmaktadır. Uzun vakittir vaat edilen Freeform dijital beyaz tahta uygulaması nihayet bu güncellemeyle kullanıcıların beğenisine sunulacak. Apple Music’in kareoke modu da artık kullanılabilir ve Hava Durumu uygulaması artık bir haber kısmı içeriyor.

Akıllı bir meskeni denetim etmek için iPhone’unuzu kullanıyorsanız, Apple’ın Home uygulamasına daha süratli ve daha emniyetli olmayı vaat eden yeni bir mimari verdiğini bilmek sizi mutlu edecektir. Bu, artık Matter aygıtları hazır olduğuna nazaran yardımcı olabilir. Bunun yanı sıra Apple, iOS 16.1’de Matter takviyesini ekledi.

iOS 16.0 sürümü pek çok güzelleştirme ile geliyor

Şirket eş vakitli olarak iPadOS 16.2 ve macOS Ventura 13.1’i yayınladı. Şaşırtan olmayan bir halde, bunlar Gelişmiş Data Müdafaa, Hür Biçim ve revize edilmiş Konut uygulaması üzere platformlar ortası özellik eklemeleri getiriyor. Bu ortada WatchOS 9.2, Home güncellemesini daha evvel tamamlanmış bir rotadaki performanslarını artırmak isteyen bisikletçiler ve koşucular için bir idman olarak ekliyor. Bu güncellemeler, iPhone’daki kadar göze çarpan değişiklikler sunmayacak olsa da mevcut özelliklerdeki iyileştirmeler kullanıcı tecrübesini arttıracak.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu