Apple kelebek klavye ısrarından vazgeçiyor

Kullanıcıların uzun müddettir şikayetçi olduğu ve MacBook bilgisayarlarda kullanılan kelebek düzenekli klavye tasarafımı tarihe karışıyor. Apple’e yakın kaynaklara dayandırılan haberlere nazaran firma bu usul klavyelerin üretimini sonlandıracak.

Apple kelebek klavye ısrarından vazgeçiyor

Piyasaya sürüldüğü periyot büyük umutlar ve reklam kampanyaları ile tanıtılan bu klavye düzeneğinin yıllar içinde sıkıntılı olduğu ortaya çıktı. Kullanıcıları adeta canından bezdiren bu kelebek klavye düzeneği çok hassas ve en küçük toz zerresinden bile etkilendiği için sıklıkla sorun çıkartıyordu.

Apple hakkındaki sağlam tahlilleriyle tanınan Ming-chi Kuo, Apple’ın yeni klavyelere geçeceğini ve bu klavyelerin daha destekli ve uzun tuşlara geri dönerek makas-anahtar tipi tuşlar kullanacağını söylüyor.

Hinüz Apple bahisle ilgili resmi bir açıklama yapmasa da beklentiler firmanın önümüzdeki periyotta bu klavye dizaynını karşıt etmesi tarafında olacak.  Yıllar içinde bu klavye meselesini düzeltmek için uğraşan Apple, mevcut tasarımı sıkıntısız hale getirmeye çalıştı. Lakin bu türlü bir karar alınırsa gayretlerin sonuç vermediğini de anlaşılmış olacak. 

Başa dön tuşu