Apple’dan şaşırtan Çin kararı!

Teknoloji dünyası bir müddettir ABD merkezli teknoloji devi Google ile Çin merkezli Huawei ortasında yaşanan tansiyonu konuşuyor. Google’ın kararı sonrası pek çok teknoloji devi daha Huawei’yi kara listeye almıştı.

Apple’dan şaşırtan Çin kararı!

Söz konusu durumun iPhone’lar için ne manaya gelebileceği hakkında birçok spekülasyon vardı. Apple’ın akıllı telefonları şu anda Foxconn tarafından Çin’de üretiliyor olsa da bu durum önümüzdeki devir değişebilir.

Zira ABD merkezli teknoloji devi Çin’deki tadarikçisi Foxconn, iPhone üretimlerinin Çin dışında yapılabileceğini açıkladı.

Şu an üretim kapasitesinin yüzde 25’inin Çin dışında olduğunun altını çizen firma Apple’ın isteği doğrultusunda değişiklikler yapılabileceğini belirtti. Foxconn’da uzun çalışma saatleri ve iş yeri güvenlik şartlarında yetersizlik daha evvel tekraren haber konusu olmuştu.

Foxconn’un her 2 iPhone’dan 1’nin üretildiği Çin’deki fabrikası Business Insider tarafından görüntülendi. Tayvan merkezli Foxconn, Apple dahil birçok elektronik üreticisi için montaj hizmeti sunan global bir tedarik şirketi.

Eğer bir iPhone yahut iPad kullanıcısıysanız yüzde 50 ihtimalle kullandığınız aygıt bu tesiste üretildi. Firma binlerce çalışanın çalıştığı fabrikalarındaki çalışma kaideleri ve çalışanların maruz kaldığı berbat muamele nedeniyle yıllardır milletlerarası insan hakları örgütü ve basının baskısı altında. 

.

.

.

.

Başa dön tuşu