Hava kargo sektöründeki ilk yerli yazılım ihracatı

Yenilikçi altyapısıyla, kargonun tüm süreçlerine bütünlüklü bir tahlil sunan Crane Cargo yazılımı, kesimin hizmetine sunuldu. Sistemi birinci olarak, Pakistan Memleketler arası Havayolları kullanmaya başladı. Böylelikle hizmet ihracatı alanında bir unsur daha imza atan Hitit, havayolları ve tedarik zincirindeki tüm paydaşlar için hava kargo yazılımı üreten ve ihraç eden birinci Türk teknoloji şirketi oldu.

Hava kargo bölümündeki birinci yerli yazılım ihracatı

Tüm dünyada her yıl çok süratli büyüyen e-ticaret trafiği, lojistik sistemlerinin de birbiriyle entegre olmasını ve dijital dönüşümünü zarurî kılıyor. Bu zorunluluğun getirdiği yenilikçi teknolojik altyapı gereksiniminden yola çıkan Hitit, 25 yıllık yolcu hizmetleri sistemleri alanındaki hava yazılım deneyimini hava kargo dalına de aktararak, yeni bir iş alanına giriş yaptı.

Tamamı yerli ve yenilikçi eserleri ile havayolu IT bölümünün global aktörlerinden birisi olan Hitit; kargo yazılımı alanında hizmet ihraç eden birinci Türk teknoloji şirketi oldu. Hitit, tedarik zincirindeki katmanlar ortasında tam bir bütünlük ve irtibat sağlayan Crane Cargo tahlilleri ile havayolu yolcu taşıma sistemlerindeki 25 yıllık deneyimini kargo bölümüne taşıdı.

Kargoyu konuşturan entegre bir sistem

Crane Cargo bilhassa havayollarının, kargo yer hizmetleri firmalarının ve ayrıyeten tedarik zincirinde yer alan tüm paydaşların lojistik hizmet alma evresinde gereksinimi olan tüm işlevleri içeren entegre bir sistem sunuyor. Dalın muhtaçlığı olan inovatif, akıllı ve süreçleri kolaylaştıran yapısıyla Crane Cargo, Türkiye’de ve dünyada var olan yazılım tahlillerinden çok daha kapsamlı teknolojisiyle hava kargo nakliyatının tüm gereksinimlerine karşılık veren bir altyapı sağlıyor. Hitit’in yeni yazılımı Crane Cargo, tedarik zincirindeki tüm süreçleri kolaylaştırırken, milletlerarası kargo regülasyonlarına uyumlu tahliller de üretiyor.

Ayrıca tedarik zinciri bileşenleri içindeki tüm paydaşlar (üretici, ihracatçı, kargo acentesi, gümrük işlemcisi, kara nakliyecisi, kargo genel satış acentesi, kargo terminal işleticisi, havayolu, gümrük otoriteleri, ithalatçı, depo işleticisi, ve alıcı) için de tahliller sunuyor.

Crane Cargo yazılım tahlilleri Crane DOM ile lokal, Crane CGO ile memleketler arası hava nakliyatı yapacak havayollarının kullanabileceği bir sistem olarak bölümün dinamiklerini değiştirmeye aday. Crane DOM, Eylül ortası itibariyle, Güney Asya’nın en büyük havayolu şirketlerinden Pakistan Milletlerarası Havayolları (PIA) tarafından kullanılmaya başlandı. Crane CGO’nun ise yıl sonunda kullanıma hazır hale gelmesi hedefleniyor.

Hitit Hava Kargo ve Lojistik Tahlillerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Atilla Lise şunları söyledi: “Hitit olarak; havayolu teknolojisi bölümündeki 25 yıllık tecrübemizi, kargoya taşımanın ve bu alanda birinci yerli yazılım ihracatını gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Günümüzde e-ticaret trafiği tüm dünyada çok süratli büyüyor ve bu da lojistik sistemlerin birbiriyle entegre çalışmasını mecburî kılıyor. Crane Cargo tahlillerimiz tam da bu noktada yanlışsız zamanlama ve ehil işlevleriyle bu hedefe hizmet etmek üzere tasarlandı. Şu an memleketler arası iş ortaklarımızdan Pakistan Memleketler arası Havayolları Crane Cargo sistemine tam geçişini sağladı. Maksadımız kısa müddet içinde, hava kargo dalında, ülkemizde ve farklı coğrafyalarda yenilikçi eserlerimizle büyümeye devam etmek.”

Başa dön tuşu