Atos’tan sağlık sektörüne drone’lu hizmet

Teknolojinin “havadaki devrimi” olarak isimlendirilen “drone”lar, bu defa de şifa dağıtmak için yükseliyor. Devlet güvenliğinden afet ve acil durumlara kadar her alanda etkin olmaya başlayan “drone teknolojisi”, artık de sıhhat alanında başrole çıkıyor.

Atos’tan sıhhat kesimine drone’lu hizmet

İçinde bulunduğumuz metropol hayatında, sıhhat bölümünün önündeki en büyük tehdit: Sürat. Kalp krizi ve ağır yaralanma üzere ani gelişen ve insan hayatını tehdit eden durumlarda sürat ve vakit, hayat ile tıpkı manası taşımaya başlıyor. Avrupa’da yılda yaklaşık 1 milyon kişinin ani kalp krizi geçirdiği ve bunların sadece yüzde 8’inin hayatta kalmayı başarabildiği biliniyor. Araştırmanın ortaya koyduğu en çarpıcı sonuç ise trafik sıkışıklığı, ulaşım zahmeti üzere nedenlerden ötürü hastaların yaklaşık yüzde 60’ının hastaneye vaktinde yetiştirilemediği için hayatını kaybediyor olması… Bir öteki araştırma ise, dünya genelinde tıbbi kaynaklara erişim yetersizliğinden ötürü her yıl 5.2 milyon çocuğun hayatını yitirdiğini gösteriyor.

İşte sıhhat dalının karşı karşıya kaldığı bu probleme tahlil yeniden teknolojiden geliyor. Sıhhatte “drone” ile teknolojik ihtilal yapmaya kararlı şirketlerin başında ise Atos var. Telekomdan güce, sanayiden finansa onlarca farklı bölüme IT hizmeti sunan Atos, son periyodun en tanınan bahislerinden “drone teknolojisi” ile sıhhatte hizmet devrini başlatmış durumda. 72 ülkede 100 bin şahsa sağladığı istihdamla dünyanın başkan IT şirketleri ortasında yer alan Atos, bu husustaki birinci uygulamasını Paris’teki devlet ve kent hastanelerinde uygulamaya soktu bile.

“Türkiye’nin sıhhatte dönüşüm sürecine havadan katkı sağlamayı hedefliyoruz”
Bu değerli hizmetle ilgili açıklama yapan Atos Türkiye CEO’su Olivier Ventura, “Diğer birçok alanda olduğu üzere, havasız insan araçları drone’lar, sıhhat alanında da geleceği şekillendiriyor” diyor. Atos olarak bu mevzuda öncü bir rol üstlenmeye talip olduklarını açıklayan Ventura, “Daha erişilebilir sıhhat hizmeti için Atos drone’ları vazifeye başladı. Birinci uygulamalarımıza Paris’teki devlet ve kent hastanelerinde rastlayabilirsiniz. Drone teknolojisinin sunduğu avantajla hastalarımıza, gereksinim duydukları sıhhat eser ve hizmetlerini vaktinde ulaştırırken, başka taraftan dünyada her yıl 70 milyar dolar tutan tıbbi lojistik maliyetlerinden bütçe tasarrufu sağlıyoruz” diye vurguluyor. Atos’un hava ve ırmak yoluyla drone’lar tıbbi eserleri sıhhat tesisleri ortasında dağıtımını en süratli halde gerçekleştirebildiğine değinen Ventura, kelamlarını şöyle sürdürüyor:

“Hava durumu, coğrafik koşullar, trafik ve teslimatın aciliyet derecesi üzere faktörlere bağlı olarak en verimli ulaşım yolunu bu uygulamayla seçebiliyoruz. Son periyotta sıhhatte adeta dönüşüme imza atan Türkiye’ye de bu teknolojiyi sunmak için sabırsızlanıyoruz. Türkiye metropollerindeki trafik yahut doğu bölgelerindeki sert coğrafik şartlar nedeniyle sıhhat imkanına kavuşamayan kalmasın isteriz. Bu nedenlerden ötürü yaşanan hayat kayıplarını minimuma indirmek mümkün.”

Başa dön tuşu