BTK’dan kafa karıştıran yasak!

Türkiye’de irtibat kesimini regüle eden BTK yani Bilgi Teknolojileri ve Bağlantı Kurumu yaptığı bir açıklama ile başlarda karışıklığa neden oldu. Hala satışta olan ya da bir periyot satılan telefon ve telsizlerin bulunduğu bir liste yayınlayan kurum bu eserlerin satışlarının yasaklanmasını ve piyasadan toplatılmasına karar verdi.

BTK’dan baş karıştıran yasak!

BTK tarafından inançsız olarak tanımlanan eserler ortasında Kaan N1 cep telefonu, Xiaomi Mi 5S cep telefonu, BAOFENG UV-5R telsiz, Concord C5 cep telefonu üzere eserler bulunuyor.

Ancak burada enteresan olan bilhassa telefonlarda BTK‘nın onayı olmadan bu şekil eserlerin satışa sunulmadığı gerçeği. BTK, Türkiye’de satılan bütün aygıtları gümrük kademesinde alarak test ediyor. Ve bu testi geçemeyen aygıtlar hiçbir formda satışa sunulamıyor. Bu eserlerin nasıl satışa sunulduğu ve neden buna müsaade verildiği bilinmiyor.

BTK’nın “Güvensiz Olduğu Tespit Edilen Cihazlar” başlığıyla yaptığı kamuoyu açıklamasında şu tabirlere yer verildi:

“Kurumumuz tarafından 4703 Sayılı Eserlere Ait Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun, 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu, Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanları Yönetmeliği ile Telsiz ve Telekomünikasyon Terminal Ekipmanlarının Piyasa Nezareti ve Kontrolüne Dair Yönetmelik ve ilgili mevzuat çerçevesinde yürütülen Piyasa Nezareti ve Kontrolü (PGD) faaliyetleri sonucunda; aşağıda yer alan listede sayılan üreticilere ilişkin olan ve tıpkı listede türü/markası/modeli belirtilen eserlerin inançsız olduğu tespit edilmiştir. İnançsız olduğu tespit edilen bu eserlerin piyasaya arzı yasaklanmış olup, piyasada bulunan eserlerin toplatılmasına karar verilmiştir.”

Açıklamada yer alan ‘güvensiz’ sözünün ne manaya geldiği bilinmiyor. Örneğin listede yer alan Kaan N1 cep telefonu, 2016 yılında duyurulan lakin şu an satışta olmayan bir telefon. Yani satın almak isteseniz de sıfırını bulmak mümkün olmayan bir cep telefonu. 

İşte BTK‘ye nazaran inançsız olan aygıtlar:

BTK‘nın yaptığı açıklamaya internet sitesinden ulaşabilirsiniz. 

Başa dön tuşu