Cardano kurucusu: ‘büyük bir savaş yakında’

Cardano ( ADA ) kurucusu Charles Hoskinson, kripto sektörü kitlesel benimsemeye doğru ilerlerken yaklaşan bir merkezi olmayan sektör kimlik savaşı konusunda uyarıda bulundu.

Cardano kurucusu: ‘büyük bir savaş yakında’

Hoskinson’a göre, 24 Kasım’daki Web Zirvesi 2022’de, savaşların önümüzdeki 24 ayda muhtemelen hızlanacağı ve sektör ademi merkeziyetçiliği doğru yapmazsa bunun kripto alanı için kasvetli bir gelecek anlamına geleceğini söyledi.

Özellikle Cardano’nun kurucusu, akıllı sözleşme savaşlarının sona ermesiyle merkezi olmayan kimliğin büyük olacağını belirtirken, sektördeki oyuncuların bölgenin ‘tıkanma noktası’ olduğunu anladığını belirtti.

“Önümüzdeki 24 ay uzaydaki en rekabetçi alanlardan biri olacak. Akıllı sözleşme savaşları bitti; metalaştırıldı ve pek çok şey oluyor. Kimlik savaşları henüz başlamadı ve bu büyük bir savaş olacak.”

Ekledi:

“Bu işlere kurnazca dahil olmaya başlayan bir tekne dolusu varlık var ve bunun tıkanma noktası olduğunu bildikleri ve bunu gerçekten kontrol etmek istedikleri için ve endüstrinin iyiliği için, kazananın kazanacağından emin olmalıyız. ademi merkeziyetçidir.”

Ademi merkeziyet endeksi

Genel olarak, Ethereum ( ETH ) kurucusu olarak da görev yapan Hoskinson, kripto sektörünün ilkelerini korumak için savaşın galibinin merkezi olmaması gerektiğini vurguladı. Hoskinson’ın hissiyatı, Cardano’nun ana şirketi olan Input Output’un (IOHK) dünyanın ilk merkezi olmayan endeksini açıklamasının ardından geldi.

Edinburgh Ademi Merkeziyet Endeksi aracı, halka açık blockchain platformlarının ademi merkeziyet seviyesini derecelendirmek için şeffaf bir mekanizma kurmayı amaçlıyor.

Gerçekten de Hoskison, çoğu kripto projesinin ademi merkeziyetçilik temelinde halka açık olarak başlatılmasından duyduğu hayal kırıklığını dile getirmişti, ancak yine de kullanılacak belirli bir önlem olması gerekiyordu.

“Her bir kişinin; merkezi olmayan bir yapıya sahibiz. Bunun anlamı ne? Bir ölçüm yöntemimiz yok. Performanslı olduğumuzu söylemek gibi. Bunlar sadece kabarık. Bunlar sadece kelimeler. Sorun, ademi merkeziyetçiliğin bir dayanıklılık ölçümü olmasıdır. Bu bir kontrol ölçüsüdür. Bu bir güvenilirlik ölçüsüdür ve protokollerin tasarlanma biçiminde zorunludur” dedi.

Merkezi olmayan projelerin esnekliğe, kontrole ve güvenilirliğe dayanması gerektiğini savunuyor.

Başa dön tuşu