Cep telefonlarında radyasyon seviyesi uyarısı!

Yapılan bir araştırmada, cep telefonların yaydığı radyasyon ölçüsünün milletlerarası kuruluşların belirlediği ve şirketlerin belirttiği ölçüden ortalama üç kat fazla olduğu tespit edildi.

Cep telefonlarında radyasyon düzeyi uyarısı!

ABD gazetesi Chicago Tribune’nin 3G ve 4G irtibata sahip çeşitli telefon modelleri üzerinde yaptığı araştırmadan derlediği bilgilere nazaran, cep telefonlarının Federal İrtibat Kurulu (FCC) tarafından belirlenen üst huduttan daha fazla radyasyon yaydığı ve bu pahaların şirketlerin açıkladığı ölçülerin çok üzerinde olduğu belirlendi.

Yetkili milletlerarası kuruluşlar tarafından belirlenen kılavuza nazaran, cep telefonlarının en fazla ABD’de 1.6W/kg, Avrupa bölgesinde ise 2W/kg radyasyon ölçüsüne sahip olması zaruriliği bulunuyor. Telefon üreticileri bu radyasyon pahalarını dikkate alarak üretimlerini gerçekleştiriyor ve telefonların yaydığı radyasyon ölçüsünü kullanıcılara teknik özellikler kısmında açıklıyor.

FCC’ye nazaran belirlenen limitten fazla radyasyon yayan aygıtlar insan sıhhatini olumsuz formda etkiliyor. FCC ayrıyeten, piyasaya sürülen rastgele bir telefonun azamî pahaları aşamayacağını ileri sürse de Chicago Tribune’nin araştırmasına nazaran araştırmaya husus olan iPhone, Samsung ve Motorola’nın çeşitli modelleri belirlenen üst sonun çok üzerinde radyasyon yayıyor.

Araştırma kapsamında iPhone’un 7, 8, 8 Plus, X; Samsung’un Galaxy S8, S9, J3; Motorola’nın e5, e5 Play, g6 Play modelleri California’da bulunan ve FCC akreditesine sahip laboratuvarda test edildi. Yapılan testin sonuçlarına nazaran, cep telefonların yaydığı radyasyon ölçüsü memleketler arası kuruluşların belirlediği ölçüden ortalama üç kat daha fazla.

5G’NİN YAYGINLAŞMASIYLA RADYASYON LİMİTLERİ DEĞİŞEBİLİR

Testte, cep telefonlarının “simülasyon vücuda” farklı uzaklıklardan ne kadar radyasyon yaydığı belirlendi. Araştırmanın sonucuna nazaran iPhone 7, FCC tarafından belirlenen üst limitin 4 katı fazla radyasyon yayma ölçüsüne sahip olurken, Samsung marka telefonlar da emsal kıymetlerde radyasyon yayıyor. Samsung’un Galaxy S8 modeli, 8.22W/kg kıymetiyle FCC’nin belirlediği üst limitin 5 katı fazla radyasyon yayıyor.

Uzmanlar, araştırmanın “en berbat senaryo” baz alınarak yapıldığını ve elde edilen radyasyon ölçülerinin günlük kullanımda ender durumlarda ortaya çıkabileceğini savunuyor. Birtakım kaynaklarda da, FCC’nin yapılan testi geniş kapsamlı olarak değerlendirmediği, gelecek aylarda telefon üreticilerinin yanı sıra kendi testlerini de yapacağı belirtildi.

Uzmanlar ayrıyeten, FCC’nin ve hususla ilgili öteki milletlerarası kuruluşların, 5G teknolojisinin yaygınlaşmasıyla birlikte cep telefonlarının sahip olması gereken radyasyon ölçülerinde değişim yapmasını öngörüyor.

5G teknolojisiyle ve teknolojik aygıtların sayısının artmasıyla birlikte gelecekte alınan radyasyon ölçüsünün artması ve bu durumun insan sıhhatine olan tesirlerinden ötürü toplumun öncelikli bahisleri ortasında yer alması bekleniyor.

“PANTOLON VE GÖMLEK CEPLERİNDE TAŞINMAMALI”

Bağcılar Medipol Mega Üniversite Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Tabip Öğretim Üyesi Ömer Yazıcı, bahse ait AA muhabirine yaptığı açıklamada, cep telefonlarının düşük frekanslı radyasyon yaydığını ama bedene yakın arada tutulduğunda radyasyona maruziyetin arttığını söyledi.

Cep telefonlarının bilhassa beyin kanser riskini artırıp artırmadığına dair birçok çalışma yayınlandığına dikkati çeken Yazıcı, bu çalışmaların bir kısmının cep telefonu kullanımını kanserle ilişkilendirdiğini ancak büyük kısmının bu türlü bir bağ tespit edemediğini lisana getirdi.

Yazıcı, cep telefonu kullanımı ve kanser ortasındaki bağlantıya dair kuvvetli ispatlar olmasa da önlemli olmak gerektiğini belirterek, şu tekliflerde bulundu:

“Cep telefonları olabildiğinde bedenden uzak uzaklıkta bulunmalı ve bilhassa uyku sırasında bedenden uzak tutulmalı. Pantolon ve gömlek ceplerinde taşınmamalı. Cep telefonlarıyla kısa görüşmeler yapılmalı, şayet uzun konuşmalar yapılacaksa uzaktan görüşme yapmayı sağlayan ‘handsfree’ aygıtlar kullanılmalı.”

Başa dön tuşu