Dünya Sağlık Örgütü koronavirüs için acil durum ilan etti

Çin’in Wuhan kentinde başlayan ve tüm ülkeye yayılan koronavirüsü ile ilgili tedbirler alınmaya devam ediyor. Farklı ülkelere de sıçramaya başlayan virüs nedeniyle birçok şirket ülkedeki fabrikalarını ve ofislerini kapatırken, farklı bir adım Dünya Sıhhat Örgütü WHO’dan geldi.

Dünya Sıhhat Örgütü koronavirüs için acil durum ilan etti

WHO tarafından yapılan açıklamaya nazaran koronavirüs salgını nedeniyle tüm danya çapında acil durum ilan edildi. Alınan kararın asıl nedeninin Çin’deki durum olmadığına dikkat çeken yetkililer, öteki ülkelerde yaşanabilecek olaylar için bu üslup bir tedbir aldıklarını duyurdu.

WHO tarafından alınan bu karar tavsiye niteliğini taşıyor ve ülkeler açısından yasal bir bağlayıcılığı bulunmuyor. Lakin alınan bu kararın bugüne kadar virüs görülmeyen ülkelerde de tedbirlerin alınmasını sağlayacağı düşünülüyor.

Çin’i tesiri altına alan koronavirüsü yüzünden bugüne kadar 170 kişi hayatını kaybetti. 7 bin 711 katılaşmış, 12 bin 167 kuşkulu olayın bulunduğu ülkede büyük bir panik yaşanıyor. Virüs yalnızca Çin’de değil 18 farklı ülkede de 82 olayda görüldü.

Başa dön tuşu