ChatGPT’in kullanıcıları hacklemek için kullanılabileceği ortaya çıktı

OpenAI grubunun en son mükemmeli olarak kabul edilen bir sohbet robotu olan ChatGPT, berbat emelli e-postalar oluşturmak için kullanıldı. Ayrıntılar haberimizde:

2022’de DALL-E 2 ve ChatGPT üzere projelerle isminden kelam ettiren OpenAI takımının başı belaya girebilir. Yeni ortaya çıkan bilgilere nazaran, makûs maksatlı e-postalar, kullanıcının isteklerine nazaran hayli detaylı metinler üretebilen yapay zeka sohbet robotu ChatGPT kullanılarak oluşturuluyor.

ChatGPT’nin başarılı yapay zekası sayesinde, kimlik avında yaygın olarak kullanılan berbat gayeli e-posta şemalarının zorlayıcı metinleri ve virüslü evrakları basitçe kurtarılır. Uzmanlar, ChatGPT ve gibisi chatbotların önemli bir siber güvenlik tehdidi oluşturduğunu savunuyor.

ChatGPT virüslü Excel evrakları oluşturabiliyor

ChatGPT’nin en dikkate kıymet taraflarından biri, yazılı istekleri kod satırlarına dönüştürme yeteneğidir. ChatGPT’nin komut evrakı oluşturma yeteneklerini test eden araştırmacılar, ChatGPT’den kolay bir komut göndererek virüslü bir Excel belgesi oluşturmasını istedi. Koda nazaran kullanıcı bu virüslü Excel evrakına tıkladığında art planda URL açılacak ve URL içindeki belge indirilecektir.

Araştırmacılar, ChatGPT’nin hudutlarını siber güvenlik açısından daha da ileriye taşımak için, chatbot’tan Host4U isimli hayali bir barındırma şirketinin kurumsal lisanında e-postalar oluşturmasını istedi. E-postada, gönderenin hesabının kuşkulu aktiflik nedeniyle bloke edildiği ve e-postadaki kontağın tıklanması gerektiği bilgisi vardı. Uzmanların kaleme aldığı bir kıssaya nazaran e-postayı alan kullanıcılar bu hile ile kandırılıp linke tıklandığında virüslü bir Excel evrakını indiriyor ve tüm kimlik bilgileri çarçabuk çalınabiliyor.

Çalışmayı yürüten Check Point Software Tehdit İstihbarat Küme Yöneticisi Sergey Shykevich, yapay zekanın siber güvenlikte kullanılmasıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Günümüzde herkes, en az kaynak ve programlama maharetine sahip olmadan bile yetenekleri ve hayal gücü dahilinde sohbet robotlarını basitçe kullanabilir.”

Peki siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu