Dünya Tarihinin En Büyük Deniz Faciası: Wilhelm Gustloff

Söz konusu “Tarihin en büyük deniz faciası” olduğunda, akıllara büyük oranda 1514 kişinin vefat ettiği Titanik gelir. Ancak MV Wilhelm Gustloff, 30 Ocak 1945’te battığında can kaybı, tahmini olarak 9400 idi.

Gustloff gemisindeki yaşananlar ve can kaybı sayısı, tüyleri diken diken edecek türdendi. Merak edilen nokta ise şüphesiz bu faciaya neyin sebep olduğudur.

Peki bu geminin batmasının sebebi neydi?

Rüzgârlı ve soğuk bir günde yola çıkan Gustloff gemisi, kısa bir süre sonra rota konusunda problemler yaşamaya başladı.

Gustloff

Bir denizaltı subayı olan Wilhelm Zahn, geminin zikzaklar çizerek mümkün olduğu kadar çok hız yapması gerektiğini savundu. 

Fakat bu fikir, geminin yüksek hızını uzun süre koruyamayacağını ve zikzaklar çizemeyeceğini söyleyen kaptan Friedrich Petersen tarafından kabul görmedi.

Öte yandan denizaltı subayı, karanlıkta olası bir çarpışmayı önlemek için geminin kırmızı ve yeşil ışıklarının yakılmasını önerdi. Bu sırada Alman istihbaratı, bölgede herhangi bir Sovyet denizaltının olmadığını bildirdi.

Gemi oldukça kalabalıktı, hava soğuk olduğundan herkes içerdeydi ve havalandırma yetersizdi.

Gustloff

Ayrıca yolcular bilinmeyen bir sebepten can yeleklerini çıkarmaya başlamıştı. Ne yazık ki bu da onların sonunu hazırladı.

Gemi Polonya açıklarında seyrederken Sovyet denizaltısı S-13 bölgede gezinmekteydi. Yani Alman istihbaratının verdiği bilgi asılsızdı. Geminin kaptanı Alexander Marisnesko ise farklı bir hedef bulma umuduyla, Danzig Körfezi’ne doğru ilerlemeye başladı.

Yolcular yaşadıkları sallantıdan dolayı önce geminin bir mayına çarptığını düşündüler. Fakat esas sorun, motorun devre dışı kalmış olmasıydı. Şanslı yolcular, eğimli güverteye hızla çıkabildiler. 

Fakat gemi kısa bir sürede suyla doldu ve hareket kabiliyeti olmayan birçok hamile kadın ve yaralı insan oldukları yerde mahsur kaldı. Sonucunda bir saatlik can pazarından sonra Gustloff gemisi battı.

Geminin 2 kaptanı da dahil olmak üzere toplam 1063 kişi, bu kazadan kurtuldu.

Gustloff

Geriye kalanlar ise hayatını kaybetti. Gemideki gerçek yolcu sayısının bilinmediği gibi maalesef vefat eden sayısı da tam olarak bilinmiyor. Fakat bu sayının, 7000 ila 9400 arasında olduğu tahmin ediliyor. 

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Mühendislik Hataları Nedeniyle 844 Kişinin Sulara Gömüldüğü Eastland Gemi Faciası

Gerilim Filmi Gibi: Bir Gecede Sırra Kadem Basan SS Edmund Fitzgerald Gemisinin Başına Ne Gelmiş Olabilir?

Konteyner Gemilerinin Godzilla’sı MOL Comfort’un, 401 Milyon Dolarlık Yüküyle Birlikte Okyanusa Gömüldüğü Facia

Başa dön tuşu