Çin’den son dakika Google açıklaması!

Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan Pazartesi günü yapılan açıklamada Washington idaresinin Çin merkezli telekomünikasyon şirketi Huawei’ye getirdiği yasağın akabinde alınacak tedbirler için “bekleyin ve görün” uyarısı yapıldı.

Çin’den son dakika Google açıklaması!

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang’ın açıklamaları, ABD Ticaret Bakanlığı’nın ülkenin ulusal güvenlik çıkarlarını muhafaza emeliyle ABD’li şirketlerin Huawei ile çalışmasını yasaklamasının akabinde geldi.

Bunun yanında ABD merkezli teknoloji şirketi Google, hizmetlerinin Huawei aygıtlarında yasaklanacağını açıkladı.

Google’dan yapılan açıklamada şirketin Ticaret Bakanlığı kararına uyması gerektiği belirtilirken, mevcut Huawei kullanıcılarının “Google Play ve Google Play Protect” üzere hizmetleri kullanmaya devam edebilecekleri belirtildi.

Ek olarak medyada yer alan kimi haberlerde Almanya merkezli çip üreticisi Infineon Technologies’in Huawei’ye yapılan teslimatları durduracağı sav edildi. ABD merkezli çip üreticileri Intel ve Qualcomm’un da Washington’ın kararı üzerine Huawei’ye yazılım ve eser göndermeyi bıraktığı belirtildi.

Henüz Huawei tarafından bir açıklama gelmiş değil. Google ise; “ABD hükümetinin tüm taleplerine uyacağımızı temin etmekle birlikte, Google Play ve Google Play Protect üzere hizmetler mevcut Huawei aygıtlarında çalışmayı sürdürecektir” açıklaması geldi. 

Başa dön tuşu