Çinli Başkonsolostan Garip Deprem Paylaşımı

Çin’in Kuzey İrlanda Başkonsolosu Zhang Meifang, Kahramanmaraş depremiyle ilgili garip bir açıklama yaptı. Başkonsolos, depremin merkezinden neredeyse 1.000 kilometre uzakta olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün yıkılmadığını söyledi.

Türkiye, 6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerin yarasını sarmaya çalışırken Çin’in Kuzey İrlanda Başkonsolosu Zhang Meifang, akıllara durgunluk veren bir açıklama yaptı. Twitter’da yaptığı paylaşımda 1915 Çanakkale Köprüsü’ne ait bir video paylaşan Meifang, “Çin tarafından yapılan” köprünün depremler sırasında ayakta kaldığını söyledi. 

Çin’in Türkiye’de inşa ettiği köprü depreme dayandı” ifadelerini kullanan başkonsolos, paylaşımı görenlerin azğını açık bıraktı desek yeridir. Zira depremlerin yaşandığı yer olan Kahramanmaraş ile 1915 Çanakkale Köprüsü arasında yaklaşık 1.000 kilometrelik mesafe var. Muhtemelen Meifang, paylaşımı yaparken iki konum arasındaki mesafa bakmayı gerekli görmedi.

Çanakkale Köprüsü ile depremlerin yaşandığı Kahramanmaraş arasında 950 kilometreye yakın bir mesafe bulunuyor. Yani evet, Meifang depremin köprüyü yıkmadığı konusunda haklı ancak bunun nedeni köprünün dayanıklılığı değil. 

Paylaşımdaki tek gariplik mesafe değil: 1915 Çanakkale Köprüsü, Çinli bir şirket tarafından da yapılmadı

1915 Çanakkale köprüsü Kahramanmaraş arası

Yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda olan 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili olarak bilinmesi gereken bir diğer husus, kimler tarafından yapıldığı. Öyle ki bu köprü, Zhang Meifang tarafından yapılan açıklamada iddia edildiği gibi Çinli şirketler tarafından yapılmadı. Türk ve Güney Koreli şirketler tarafından üstlenilen projenin Çin ile herhangi bir ilgisi yok.

Başa dön tuşu