Coinbase borsasında devasa işten çıkarma!

Tüm kripto para ünitesi sanayisini saran kaosun ortasında, kripto ticaret platformu Coinbase’in önünde daha fazla sorun var zira çalışanları bir öbür işten çıkarma çeşidine hazırlanıyor.

Coinbase borsasında devasa işten çıkarma!

Kripto borsasının 10 Ocak’ta yaptığı duyuruya nazaran Coinbase, “kripto piyasasındaki gerilemelere karşı uygun operasyonel verimliliği sağlamak ve ortaya çıkabilecek fırsatları yakalamak” için 950 kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

Bu, daha evvel Haziran 2022’de iş gücünün yaklaşık %18’ini yahut 1.100 kişiyi işten çıkaran Coinbase için ikinci büyük işten çıkarma tipi. CEO Brian Armstrong, CNBC’nin Squawk Box geliştirmesi hakkında yorum yaptı:

“Geriye dönüp baktığımızda, daha fazlasını yapmalıydık. Yapabileceğiniz en âlâ şey, bilgi elde edilir edilmez süratle reaksiyon vermek ve bu durumda yaptığımız da bu.”

Duyuruya nazaran işten çıkarılan çalışanlara en az 14 haftalık temel maaş tazminatı (artı çalışılan yılda iki ek hafta), sıhhat sigortası, çalışma vizesi sahipleri için ekstra dayanak ve öteki avantajlar verilecek.

Mart 2023’te sona eren çeyrek için işletme masraflarını %25 azaltma teklifinin bir modülü olarak Coinbase, muvaffakiyet mümkünlüğü daha düşük olan birkaç projeyi de kapatmayı planlıyor.

COIN’in büyük Coinbase haberlerine tepkileri

Basın vaktinde, Coinbase payının piyasa öncesi fiyatı biraz düştü ve 0,37 $ yahut 37,55 $’dan %0,99 düşüşle 37,18 $ oldu. 9 Ocak Pazartesi günü Coinbase payının fiyatı, evvelki 24 saate nazaran %15,06 ve son beş günde %4,71 artış kaydederek pay başına 38,27 dolardan kapandı ve hala 10,16’dan toparlanmaya çalışıyor.

COIN beş günlük fiyat tablosu. Kaynak: TradingView

Birden çok vakit diliminde bir ortaya gelen birden çok trend çizgisi aracılığıyla 33,25$ civarında bir takviye bölgesinin oluştuğunu da belirtmekte yarar var. Öte yandan, şu anda bölgede 38,28 dolar civarında bir direnç bölgesi bulunuyor.

Coinbase’in pay senedinin daha evvel kripto para borsasını çevreleyen gelişmelerle temaslı olarak reaksiyon verdiği biliniyordu. Örneğin, Coinbase’in ahenk programlarıyla irtibatlı olarak New York Mali Hizmetler Departmanı ile 100 milyon dolarlık bir muahede üzerinde mutabakatının akabinde 4 Ocak 2023’te %12 yükseldi.

Öte yandan, Almanya Federal Mali Denetleme Kurumu’nun (BaFin) Coinbase Germany GmbH ile ilgili olarak Alman Bankacılık Maddesi’nin “uygun iş organizasyonu”nu ihlal ettiği gerekçesiyle verdiği karar, 8 Kasım 2022’de hisseyi %10’un üzerinde düşürdü.

Eylül 2022’nin başlarında, blockchain fintech yazılım şirketi Varitaseum Capital, ödeme ve transfer teknolojisi patentiyle ilgili olarak Coinbase’e karşı 350 milyon dolarlık bir dava açarak COIN paylarını %8’den fazla batırdı.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu