Deprem esnasında kullanabileceğiniz uygulamalar

Doğal afetler hayatımızın kaçınılmaz bir gerçeğidir ve bu çeşit durumlara hazırlıklı olmakta yarar var. Zelzele esnasında kullanabileceğiniz uygulamalar ile sıkıntı durumlara karşı hazırlıklı olabilirsiniz.

Deprem üzere doğal afetlerde diğerleriyle bağlantı kurmak sandığınızdan daha güç. Bu nedenle evvelden hazırlık yapmakta yarar var. Pekala bir doğal afet anında hangi uygulamayı kurmalısınız? Bu yazıda sarsıntı uygulaması için teklifleri paylaştık.

Bridgefy

Bridgefy, internet olmadan çalışan, operatörünüz hizmet vermese bile yakınlarınızla bağlantı kurmanızı sağlayan bir uygulamadır. İnternet irtibatı yerine Bluetooth irtibatı ile çalışan uygulama, 100 metre aralığa kadar yakınınızdaki şahıslarla bağlantı kurmanızı sağlıyor. Birçok kişinin tercih ettiği uygulamaları daha fazla kişi kullandıkça aralık doğrusal olarak artar. Öbür bir deyişle, akıllı telefonlar baz istasyonlarının rolünü oynuyor.

Güvendeyim

Güvendeyim uygulaması, muhtemel bir sarsıntı anında GPS ile belirlenen pozisyonunuzu verilen 5 telefon numarasına SMS ile gönderecek. SMS ile pozisyon bildirebilen uygulamalar için, birebir kentte yaşamayan ve doğal afet sonrası inançta olduğunuz en az bir akrabanızı uygulamaya eklemenizi öneririz.

Deprem Bilgi Sistemi 3.0

Bu uygulama, kullanıcıları Türkiye ve yakın etrafındaki sarsıntılar hakkında bilgilendirir ve kullanıcının Türkiye’deki rastgele bir noktadan yahut pozisyondan tarihi sarsıntı bilgilerine erişmesine imkan tanır. Bu noktada Zelzele Bilgi Sistemi 3.0 akıllı telefonlar için önerilen uygulamalardan biri olarak öne çıkıyor.

bip

Turkcell’in tüm operatör kullanıcılarına açık olan BİP hizmeti, yakın vakitte acil durum butonu ile güncellendi. BiP acil arama butonu, acil durumda ulaşmak istediğiniz bir yakınınıza pozisyonunuzu BiP üzerinden tek tuşla göndermenizi ve BiP ile internet üzerinden kesintisiz görüşme yapmanızı sağlar.

eAFAD

eAfad uygulaması ile Türkiye ve etrafındaki zelzele hareketlerini Android aygıtınızdan anlık olarak takip edebilirsiniz. Dünya genelinde birçok kere yaşanabilen sarsıntı hareketleri Japonya’da da birçok kere gözlemlenmiştir. Zelzeleler, yer kabuğundaki çatlaklar tarafından bir anda tetiklenebilen, bazen şiddeti zayıf, bazen de büyük hasar oluşturacak kadar şiddetli olabilir. eAfad uygulaması, kullanıcı dostu arayüzü ile bir sarsıntı takip uygulaması olarak öne çıkıyor. Türkiye bir harita üzerinde.

112 acil durum düğmesi

Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan 112 acil davet butonu, acil bir durumda bulunduğunuz yeri belirtmeden en kısa müddette sizinle bağlantıya geçilmesini sağlar. Yeterli tasarlanmış bir arayüz ile kullanımı çok kolay bir uygulama.

Life360

100 milyondan fazla indirme ile öne çıkan Life360, ailenizin nerede olduğunu görmenizi sağlar. Tüm vakitlerin favorisi Life 360 ​​size tüm aile ile yahut yalnızca kendi başınıza sohbet etme talihi verir.

Kaynak: İndir

Başa dön tuşu